Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Zmęczenie i stres dają się we znaki. Wypalenie zawodowe dotyka już co czwartego dorosłego, pracującego Polaka. Tymczasem ruszył „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej”, realizowany przez Ministerstwo Zdrowia, finansowany przez Unię Europejską. Oferuje on 15 tys. bezpłatnych wizyt i konsultacji ze specjalistami z zakresu psychologii, psychologii klinicznej i psychoterapii.

Zjawisko wypalenia zawodowego zaczyna się od przemęczenia. Pojawiają się trudności z zasypianiem mimo wyczerpania, długotrwałe bóle głowy, kręgosłupa oraz gastryczne. Ludzi stają się cyniczni, drażnią ich kontakty z ludźmi, eskalują konflikty, częściej sięgają po alkohol. Zdarza się, że tym symptomom towarzyszy nadciśnienie, jak również depresja, czy brak energii. Jak donosi portal Rynek Zdrowia pracownicy kadry medycznej są jedną z grup najbardziej narażonych na wypalenie. Dotyczy to szczególnie specjalistów medycyny ratunkowej, chirurgów, ortopedów, specjalistów medycyny paliatywnej oraz lekarzy medycyny rodzinnej. Coraz częściej zdarza się, że kłopoty te dotykają osób młodszych, czasem na początku drogi zawodowej. Zdarzają się wśród u kobiet i u lekarzy w średnim wieku.

By temu zapobiegać Ministerstwo Zdrowia uruchomiło „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej”. Wszyscy pracownicy medyczni, bez względu na staż i typ wykonywanego zawodu, mogą skorzystać m. in. ze wsparcia w postaci porad psychologicznych. Osoby potrzebujące mogą odbyć cztery spotkania indywidualne ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego. Pomocy udziela stu specjalistów z zakresu: psychologii, psychologii klinicznej i psychoterapii. Aby skorzystać w możliwości udziału w programie, konieczne jest uprzednie zarejestrowanie się na stronie https://psychologdlamedyka.pl/.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content