Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii. Celem święta jest podkreślenie znaczenia fizjoterapii i jej promocja. W tym roku obchodom przyświeca hasło „Rola fizjoterapii i fizjoterapeutów w leczeniu różnych postaci zapalenia stawów”. Najpopularniejszą formą zapalenia stawów jest reumatoidalna postać choroby, na którą cierpi w Polsce około 400 tys. osób.

Ta choroba tkanki łącznej charakteryzuje się dolegliwościami, występującymi naprzemiennie w fazach zaostrzenia i reemisji. Choroba rozwija się przede wszystkim u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. RZS skraca życie chorego średnio o 7-10 lat, a co trzeci pacjent nabywa niepełnosprawności. Dominującym objawem jest ból, wynikający procesu zapalnego lub nieprawidłowego funkcjonowania stawów. Przyczynia się on do wzrostu napięcia mięśni i prowadzi do przeciążenia struktur stawowych. Przeciążenie z kolei powoduje uszkodzenie tkanek i nasila proces zapalny. W ten sposób powstaje zjawisko „błędnego koła”, które może przerwać kompleksowe leczenie.

Fizjoterapia stanowi nieodłączny element rehabilitacji. Dzięki niej, pacjent ma szanse na lepsze funkcjonowanie, redukcję przyjmowanych leków przeciwbólowych i lepszą jakość życia. W okresie remisji leczenie powinno być intensywne i skoncentrowane na ćwiczeniach fizycznych. U większości pacjentów proces patologiczny rozwija się w obrębie stawów dłoni, co skutkuje zaburzeniami funkcji manualnych oraz nieestetycznym wyglądem. Dlatego tak istotna jest rehabilitacja rąk.

U pacjentów z zaawansowaną postacią choroby i u osób starszych często następuje skupienie na poprawie wzorca chodu oraz na ćwiczeniach równoważnych i wzmacniających gorset mięśniowy. Fizjoterapia, aby była korzystna, powinna być realizowana 5 razy w tygodniu przez 30 minut.

Przypomnijmy, że w Mościckim Centrum Medycznym ze świadczeń z zakresu fizjoterapii można korzystać zarówno przy finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i na zasadach komercyjnych. Atutem pracującego tu zespołu specjalistów jest indywidualne podejście do pacjentów oraz rosnące kwalifikacje, poparte licznymi szkoleniami. Dodajmy, że w ubiegłym roku fizjoterapeuci Mościckiego Centrum Medycznego wykonali u pacjentów ponad 99 tysięcy zabiegów. Telefon do rejestracji to 14 688 05 04.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content