Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa dotyka aż 4 proc. populacji. Chodzi o postać choroby, u której podłoża leży zapalenie typu 2.  U ponad 17 tys. chorych stwierdzono ciężki przebieg choroby.  Zapalenie zatok tego typu w ubiegłym roku spowodowało wystawienie ponad 50 tysięcy zwolnień lekarskich, co skutkowało ponad 460 tysiącami dni absencji chorobowych.

Nawracająca choroba jest często bagatelizowana. W praktyce znacznie obniża jakość życia pacjentów, negatywnie wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne, aktywność społeczną i zawodową. Jest także przyczyną licznych hospitalizacji – wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Wygrajmy Zdrowie i Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych.

Jedną z metod pomocy pacjentom jest zwiększenie świadomości społecznej na temat choroby. Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi na co dzień zmagają się pacjenci, są: zatkany nos, upośledzenie lub utrata węchu czy smaku, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, przewlekły katar, a także niekończące się bóle oraz uczucie rozpierania głowy. Trudności w oddychaniu i nasilające się w godzinach nocnych objawy powodują problemy ze snem i bezdech senny. U chorych z polipami nosa występuje większa skłonność do zakażeń górnych dróg oddechowych, co może wymagać częstych wizyt u lekarza i stosowania antybiotyków.

Ze względu na stopniowy rozwój i rozłożone w czasie nasilanie się objawów, często wielu pacjentów przyzwyczaja się do nich i pomimo obniżającej się jakości życia, stara się żyć w miarę normalnie. Stosują tzw. samoleczenie objawowe w postaci leków obkurczających błonę śluzową nosa czy środków przeciwbólowych. W praktyce często dopiero w przypadku braku efektów antybiotykoterapii pacjent trafia do specjalisty. W zależności od dominujących objawów klinicznych to na ogół: alergolog, pulmonolog lub laryngolog. Często dopiero lekarz specjalista stawia prawidłowe rozpoznanie i podejmuje leczenie. Zazwyczaj postępowanie terapeutyczne obejmuje płukanie jam nosa, leczenie objawowe oraz podawanie glikokortykosteroidów, najczęściej w postaci kropli do nosa, okresowo w postaci tabletek. Leki te hamują procesy zapalne. Pomimo tego u podgrupy pacjentów objawy ponownie nawracają, co wymaga leczenia operacyjnego.

Jak wynika z raportu, leczenie chirurgiczne, które wdrażane jest w przypadku nasilania się objawów choroby, pomimo stosowania farmakoterapii, jest skuteczne i bezpieczne, jednak często wiąże się również z ryzykiem nawrotu choroby odrośnięcia polipów i potrzebą wielokrotnych reoperacji średnio po 22 miesiącach od zabiegu. Operacje zatok nie pozostają także bez konsekwencji, mogą powodować poważne powikłania i zwiększać uciążliwość przewlekłego zapalenia zatok przynosowych i są niejednokrotnie przyczyną bolesnych i traumatycznych doświadczeń dla pacjentów.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content