Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Przewlekły stan zapalny może towarzyszyć wielu chorobom, np. otyłości, chorobom układu sercowo-naczyniowego czy nowotworom. Może także być jedną z ich przyczyn. Dieta przeciwzapalna o tak zwanym niskim indeksie prozapalności może wspomagać jego zmniejszanie.  Między innymi takim zagadnieniom poświęcone było ostatnie spotkanie w cyklu Z dziennika profilaktyka w Mościckim Centrum Medycznym.   

Dieta przeciwzapalna może być zalecana w niedoczynności tarczycy typu Hashimoto czy u pacjentek z endometriozą. – Ostatnie prace naukowe wskazują, że może być również elementem wspomagającym terapię reumatoidalnego zapalenia stawów – wylicza Aleksandra Padło, dietetyczka Mościckiego Centrum Medycznego.

Dodajmy, że dieta bogata w czerwone mięso, nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu, przetworzone i oczyszczone produkty zbożowe oraz cukry proste jest związana z wyższym stężeniem markerów stanu zapalnego. Z kolei odmienną zależność zaobserwowano dla diety śródziemnomorskiej – bogatej w warzywa i owoce, produkty zbożowe z pełnego ziarna, ryby, oliwę z oliwek, z niskim spożyciem czerwonego mięsa i masła. Także dietę makrobiotyczną cechuje potencjał przeciwzapalny. Jest ona bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i suche nasiona roślin strączkowych, a cechuje się niskim spożyciem słodyczy. Stawia szczególny nacisk na odpowiednie proporcje między grupami produktami, jak również ich jakość.

Kolejne edukacyjne spotkanie poświęcone promocji zdrowia odbędzie się w Mościckim Centrum Medycznym już we wrześniu. Tym razem poświęcone będzie analizie tego, jaki wpływ na nasze zwyczaje żywieniowe mają media.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content