Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Dlaczego przypadłości zębów i jamy ustnej często zaskakują nas na wczasach? Jak sobie z nimi radzić?  Jak można zapobiec choć części z nich?

Lot samolotem i związana z nim zmiana ciśnienia, a także nurkowanie mogą wywołać ból zęba. Dotyczy to szczególnie osób, u których występują zapalenie miazgi, ubytki lub niedrożne kanały korzeniowe. Wynika to z faktu, że powietrze wewnątrz zęba rozszerza się lub kurczy wraz ze zmianą ciśnienia i uciska na nerwy. Jeśli jesteśmy już na urlopie i pojawia się ból w takich sytuacjach próby jego złagodzenia można podjąć przez żucie gumy bez cukru, ssanie cukierka lub picie wody.

Przy złamaniu lub wysunięciu zęba spowodowanym upadkiem, uderzeniem lub ugryzieniem twardego pokarmu wymagana jest interwencja lekarza dentysty. Oceni on stopień uszkodzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie. Jeśli nie możemy skorzystać z szybkiej pomocy stomatologicznej, można spróbować założyć tymczasową plombę apteczną lub użyć specjalnego kleju do naprawy protez.

Podczas urlopu mogą nam też dokuczać problemy z dziąsłami. Mogą je powodować: niedostateczna lub niewłaściwa higiena jamy ustnej, alergia na pokarm lub leki, infekcja bakteryjna lub wirusowa. By złagodzić podrażnienie dziąseł, można stosować płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu, a także unikać drażniących pokarmów i napojów.

Zdarza się też, że dochodzi do poparzenia języka lub podniebienia, związanego ze spożyciem zbyt gorącego pokarmu lub napoju. Może być bolesne i utrudniać jedzenie czy mowę. Warto niezwłocznie przepłukać usta zimną wodą lub mlekiem. W następnej kolejności można stosować lody, jogurt lub miód na poparzone miejsce.

Przed wyjazdem na wczasy warto odwiedzić dentystę i sprawdzić stan zębów. Może się okazać, że trzeba wyeliminować próchnicę, usunąć kamień nazębny lub wymienić wypełnienia, co pozwoli nam spokojnie spędzić urlop. Dodajmy, że w Poradni Stomatologicznej Mościckiego Centrum Medycznego świadczeń udziela obecnie trzech lekarzy dentystów. Porady są realizowane zarówno przy finansowaniu przez NFZ, jak i na zasadach komercyjnych.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content