Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Urlop to czas na odpoczynek, często też od codziennej diety. Wakacyjne pokusy nie sprzyjają jednak utrzymywaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Co robić, by nie stracić formy? Co jeść w trakcie upałów i jaką żywność wybierać, by uniknąć zatruć pokarmowych?

Na pierwszy posiłek idealnie sprawdzą się kanapki z pełnoziarnistego pieczywa lub płatki owsiane z dodatkiem jogurtu i kilku orzechów. Niekoniecznie dobrym wyborem będą natomiast chałki czy rogale, popijane słodką kawą. – Zbilansowane śniadanie spowolni nadejście uczucia głodu, zmniejszając ryzyko sięgnięcia po łatwo dostępną, wysoko przetworzoną żywność – radzi dietetyczka Mościckiego Centrum Medycznego Małgorzata Zyder.

W ciągu dnia, warto wybierać małe porcje. Częściej decydujmy się na lokalne, sezonowe produkty, zwłaszcza, jeśli nie mamy okazję, by spożywać je na co dzień. Lato to czas obfitujący w warzywa i owoce. Dbajmy, aby stały się podstawą diety. Są skarbnicą cennych składników i pozwolą uniknąć uczucia ciężkości po posiłku, które często występuje po spożyciu wysokokalorycznych dań.

Połowę posiłku powinny stanowić różnokolorowe warzywa i owoce przy zachowaniu proporcji – ¾ warzyw i ¼ owoców. Do nich dobierzmy porcję białka, na przykład w postaci chudego mięsa, nabiału, ryb czy nasion roślin strączkowych oraz węglowodanów – brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron lub gruboziarnistą kaszę. Nie musimy rezygnować z ziemniaków, pod warunkiem że wybierzemy gotowane lub pieczone, bez kalorycznych dodatków. Wakacje to idealny czas, by ciepłe zupy zastąpić chłodnikami. Jeśli mamy ochotę na sałatkę, wybierajmy tę, która zawiera pełnoziarniste grzanki albo prażone pestki dyni lub słonecznika, bez dodatku ciężkiego, majonezowego sosu.

Jeśli wakacje kojarzą się ze smakiem gofrów czy lodów, pozwólmy sobie na małą dyspensę. Zjedzenie jednej porcji deseru nie spowoduje nagłego wzrostu masy ciała, a rezygnacja z przyjemności będzie głównie źródłem frustracji, która nie pomoże odpocząć. Zrezygnujmy jednak z bitej śmietany, słodkich sosów i posypek. A zdecydujmy się na gofra z dodatkiem owoców lub porcję sorbetu.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content