Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Łatwo przyswajalne cukry zwiększają ryzyko chorób serca i udarów. Dodawane do jedzenia czy obecne np. w sokach cukry – wiążą się z większym ryzykiem schorzeń. Dlatego specjaliści doradzają zastąpienie ich węglowodanami, naturalnie występującymi w owocach i warzywach. Rekomendują też większe spożycie błonnika.

Naukowcy z University of Oxford przestrzegają przed nadużywaniem  cukrów prostych w diecie – donosi Polska Agencja Prasowa. Chodzi o węglowodany (np. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy) dodawane do żywności i cukry obecne w dużych ilościach np. w sokach owocowych, miodzie czy słodyczach.  Autorzy badań obserwowali ponad 110 tys. osób przez prawie dekadę. U ponad 3 tys. ochotników, w tym czasie rozwinęła się choroba wieńcowa, a u ponad tysiąca doszło do udaru.

Analiza pokazała, że całkowita ilość przyjmowanych węglowodanów nie miała znaczenia dla ryzyka schorzeń. Istotne okazało się jednak źródło cukrów. Im więcej ktoś spożywał słodkich napojów, owocowych soków i słodyczy, tym bardziej był zagrożony. Na każdy 5 proc. wzrost ilości energii przyjmowanej z wolnych cukrów ryzyko choroby wieńcowej rosło o 7 proc., a udaru – o 10 proc.

Jednocześnie okazało się, że dodatkowe 5 gram błonnika dziennie obniżało łączne ryzyko tych chorób o 4 proc., choć ten wpływ zanikał po uwzględnieniu wskaźnika masy ciała. Autorzy analizy doradzają więc zastąpienie wolnych cukrów innymi węglowodanami, np. obecnymi w całych warzywach i owocach, a także większą konsumpcję błonnika.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content