Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Dotyka najczęściej osób po 40. roku życia, ale zdarza się także u dzieci. Problem jaskry w naszym kraju może dotyczyć ok. 800 tys. osób, z czego tylko połowa jest zdiagnozowana. W związku ze  Światowym Tygodniem Jaskry zarząd Polskiego Towarzystwa Okulistycznego rekomenduje badania w kierunku rozpoznania jaskry. Można je wykonać w Poradni Okulistycznej Mościckiego Centrum Medycznego, działającej na zasadach komercyjnych.

Jaskra uchodzi za jedną z najbardziej podstępnych chorób oczu, niestety często zbyt późno diagnozowaną. Często jest nazywana cichym zabójcą wzorku – aż u 90 proc. chorych przebiega bezobjawowo. A kiedy już zauważamy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, choroba może być w zaawansowanym stadium. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku. Dlatego ważna jest wczesna diagnoza i regularne badania, które mogą pomóc ocalić wzrok.

Specjaliści rekomendują, aby na bieżąco kontrolować wzrok. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Okulistycznego osoby z grupy ryzyka powinny to robić do pół roku. Chodzi o pacjentów z rodzin, w których została diagnozowana jaskra, krótkowzroczność, zaburzenia krążenia, problemy z ciśnieniem tętniczym, bóle migrenowe i zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Lekarze podkreślają, że jaskra jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Pozostaje też drugą – po zaćmie – najczęstszą przyczyną ślepoty. Celem leczenia jest przede wszystkim utrzymanie jakości życia pacjenta przez zachowanie funkcji widzenia oraz ochrona lub opóźnienie znacznego upośledzenia narządu wzroku.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content