Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Tylko ponad 20 % pań korzysta w Polsce z programów profilaktycznych. Mimo to rośnie grupa świadomych pacjentek. Wiedzą one, że w popularnym przekonaniu „lepiej zapobiegać niż leczyć” nie ma żadnej przesady. Dlatego miejsca na badania, które z okazji Dnia Kobiet przeprowadziło Mościckie Centrum Medyczne wyczerpały się na pniu.   

– Badamy się nie po to, by szukać choroby, ale raczej, aby się upewnić, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku. Tak kobiety biorące udział w akcji najczęściej mówiły o swoich motywacjach. Prócz kwestii związanej ze świadomością zdrowia, istotny jest także czynnik ekonomiczny. Jeżeli badania wykonujemy na zasadach komercyjnych, mają one swoją cenę. To kolejny argument, skłaniający do korzystania z tej formy bezpłatnej profilaktyki. Największe zainteresowanie towarzyszyło badaniom, których na co dzień nie można wykonać w ramach programów Ministerstwa Zdrowia. Należały do nich: CA 125, wykorzystywane jako narzędzie pierwotnej diagnostyki onkologicznych schorzeń jajnika, CA 15.3, stosowane w diagnostyce raka sutka oraz badanie estradiolu, przydatne w diagnostyce wielu chorób.

Szybko zapełniła się lista, na której panie zapisywały się na ginekologiczne USG. Tym bardziej, że podczas wizyty w Poradni Ginekologiczno-Położniczej można było porozmawiać z lekarzem specjalistą i rozwiać wątpliwości na temat wykrywania i leczenia chorób narządów rodnych czy prowadzenia ciąży. Nie brakowało chętnych do wykonania mammografii, pozwalającej na rozpoznaniu i wykryciu zmian w piersiach, kiedy nie są one jeszcze wyczuwalne. Zainteresowanie towarzyszył cytologii – przesiewowemu badaniu w kierunku nowotworu szyjki macicy. Były także elementy edukacji, polegające na nauce prawidłowego samobadania piersi, podstawowej praktyki w profilaktyce schorzeń onkologicznych.

W sumie w ramach akcji wykonane zostały 62 badania. Mamy dobrą wiadomość dla pań, które nie zdążyły się zapisać. Ze sporej części pakietu diagnostycznego wciąż można korzystać. Do końca marca panie z Tarnowa i okolic mogą wykonać mammografię w ramach programu „Siła Kobiety”. Dla pań w wieku od 50. do 69. lat oferuje on także porady informacyjne i prozdrowotne szkolenia edukacyjne. Rejestracja pod numerami telefonów 882 663 380 i 14 688 05 63.

Panie w wieku od 25. do 59. lat mogą też bezpłatne wykonać badanie cytologiczne. Pozwala ono nie tylko na wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych, ale również na diagnozę stanów przedrakowych i leczenie zapobiegawcze. Rejestracja w Poradni Ginekologiczno-Położniczej pod numerem 14 688 05 10. Mościckie Centrum Medyczne nadal realizuje także program profilaktyka 40 plus. Tutaj pacjenci od 40. roku życia mogą zostać objęci profilaktyczną diagnostyką, w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Chodzi m.in. o badania: morfologii krwi czy stężenia cholesterolu. Aby je wykonać należy wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Mościckie Centrum Medyczne proponuje pomoc w wypełnieniu ankiety. Pacjenci, którzy chcą z niej skorzystać powinni się kontaktować z Koordynatorem POZ. Można to zrobić telefonując pod numer 14 688 05 88 w godz. 08:00 do 10:00 w poniedziałki, czwartki i piątki, oraz w godz. od 12:00 do 13:00 we wtorki i środy.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content