Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Ponad 670 tys. pań z Małopolski może w tym roku skorzystać z mammografii. Ponad milion Małopolanek kwalifikuje się do udziału w Programie profilaktyki raka szyjki macicy. To wielokrotnie więcej niż dotychczas. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że poszerzone zostały przedziały wiekowe, w których kobiety mogą korzystać z badań bez skierowania i bezpłatnie. Oba badania można wykonać w Mościckim Centrum Medycznym.

W ubiegłym roku prawie 75 tys. Małopolanek skorzystało z Programu profilaktyki raka piersi. Blisko 2400 pań przebadało się w Mościckim Centrum Medycznym. Statystycznie co dwudziesta Pani skierowana została do dalszej diagnostyki, obejmującej m.in. dodatkowe badania obrazowe czy biopsję. Obecnie program obejmuje kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Wcześniej ten przedział wiekowy był o 10 lat mniejszy. Nowotwór złośliwy piersi jest jednym z najczęściej występujących wśród Polek. Taką diagnozę co roku słyszy blisko 18 tys. kobiet. Szansę na wczesne wykrycie niepokojących zmian, gdy leczenie jest prostsze i bardziej skuteczne, daje właśnie regularna mammografia. Aby zarejestrować się na to badanie w Mościckim Centrum Medycznym należy telefonować pod numery: 882 663 380 lub 14 688 05 63.

W tym roku szersza jest również grupa kobiet, które kwalifikują się do Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Od listopada obejmuje on panie w wieku 25-64 lata. Z przesiewowej cytologii mogą one korzystać raz na trzy lata. Wśród czynników ryzyka tej choroby – prócz wieku, z którym wrasta zachorowalność, – są także wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych i duża liczba porodów oraz infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego. W ubiegłym roku badanie cytologiczne przeprowadziło w MCM blisko 2 tys. pań. Na to badanie można się zarejestrować w Poradni Położniczo-Ginekologicznej telefonując pod numer 14 688 05 10.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content