Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Jednym z problemów kobiet w okresie menopauzy jest stopniowe przybieranie na wadze. Co włączyć do diety, aby radzić sobie z tym problemem? Z jakich produktów rezygnować? Tego można się będzie dowiedzieć podczas pierwszego z tegorocznych spotkań edukacyjnych z cyklu „Z dziennika profilaktyka” w Mościckim Centrum Medycznym już 25 stycznia.  Wszyscy uczestnicy otrzymają skierowania na bezpłatne badania profilaktyczne.  

Menopauza następuje zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia i wiąże się z niskim poziomem estrogenów. Ponieważ regulują one metabolizm komórkowy często dochodzi wtedy do rozregulowania przemiany materii. Dlatego, aby uniknąć nadwagi warto zmodyfikować dietę. W tym okresie szczególnie istotne jest spożywanie produktów bogatych w witaminy i przeciwutleniacze, znajdujące się głównie w warzywach i owocach. Na łagodzenie objawów menopauzy, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się czy huśtawka nastrojów wpływają fitoestrogeny. Ich głównym źródłem jest soja i jej przetwory, a także siemię lniane, jabłka, czy otręby pszenne. Ponieważ w czasie  menopauzy wzrasta ryzyko zachorowania na osteoporozę ważne jest by regularnie sięgać po produkty bogate w wapń i witaminę K. Wpływają one na właściwą mineralizację kości. Chodzi o żółte sery dojrzewające, mleko i nabiał. Pierwiastek ten można znaleźć też w sezamie, sardynkach, strączkach czy tofu. W tym okresie istotne są także produkty zawierające potas, które pomagają regulować ciśnienie krwi i są niezbędne do właściwego funkcjonowania systemu nerwowego oraz mięśni. Potas można znaleźć  w pomidorach, bananach, suszonych morelach, awokado czy burakach. Kolejny istotny składnik diety to antyoksydanty, które chronią przed nowotworami i opóźniają procesy starzenia się. Aby dostarczyć ich organizmowi warto spożywać owoce jagodowe, granaty czy buraki oraz pić kawę, zieloną herbatę i kakao. Warto jednak pamiętać, że nadmierne picie kawy czy zielonej herbaty ogranicza przyswajanie wapnia, który jest bardzo istotny w okresie menopauzy.

Dodajmy, że  osoby, które odwiedzą siedzibę spółki 25 stycznia w godzinach od 8:30 do 10:30 będą mogły porozmawiać o profilaktyce chorób z doradcami Narodowego Funduszu Zdrowia, który jest partnerem spotkań Z dziennika profilaktyka. A więcej szczegółów na temat diety w okresie menopauzy pojawi się podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 16:00 w Sali konferencyjnej na I piętrze przy ulicy Kwiatkowskiego 15. Wstęp jest wolny.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content