Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Przeciwko menigokokom dla najmłodszych
Inwazyjna choroba meningokokowa stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, szczególnie najmłodszych. By ograniczyć jej występowanie prowadzony jest program szczepień profilaktycznych. W ramach programu w Mościckim Centrum Medycznym można bezpłatnie zaszczepić dzieci mieszkające w Tarnowie do drugiego roku życia. Rejestracja na szczepienia przy ulicy Kwiatkowskiego 15 na parterze w rejestracji Podstawowej Opieki Zdrowotnej dla dzieci oraz pod numerem nr tel. 14 68 80 584.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od wieku. Najczęściej chorują jednak dzieci do 1. roku życia. Meningokoki kolonizują jamę nosowo-gardłową zdrowych osób – tzw. nosicieli, nie powodując dolegliwości ani objawów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą chorą lub bezobjawowym nosicielem.

Najbardziej niebezpieczna jest inwazyjna choroba meningokokowa, która obejmuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę. Rozwija się szybko, jest obarczona wysoką śmiertelnością i trwałymi powikłaniami. Program dotyczy populacji dzieci do 2 lat, w tym kończących w bieżącym roku kalendarzowym 2 lata. Padanie szczepionki poprzedzone jest wizytę kwalifikacyjną u lekarza. Szczepione mogą być dzieci, które nie były nigdy objęte szczepieniami przeciwko meningokokom oraz dzieci, które są w trakcie realizacji cyklu szczepień tą samą szczepionką, ale nie otrzymały wszystkich wymaganych dawek.

„Programu Polityki zdrowotnej dotyczący Profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027” obejmuje wykonanie szczepień ochronnych przeciwko meningokokom typu B. Jest on finansowany jest z budżetu Miasta Tarnowa oraz budżetu Województwa Małopolskiego. Nie obejmuje dzieci z placówek sprawujących opiekę całodobową nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej oraz dzieci korzystających z opieki żłobków.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content