Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Kolejne przypadki zachorowań sprawiają, że coraz więcej obaw towarzyszy legionelli. To rodzaj zapalenia płuc, które zabija od 5 do 15 proc. osób zakażonych. Zwykle rozwija się od 5 do 6 dni po infekcji, ale może to trwać dłużej. Rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc.

Chorobą zaraża się poprzez wdychanie powietrza zawierającego bakterie legionella w aerozolu, który może nie być widoczny. Taki aerozol tworzy się z kropelek wody, zawierającej te bakterie, powstające w wyniku puszczenia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w basenie spa.

Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20°C do 45°C, przy czym ryzyko jest większe w wyższej temperaturze. Występują one w środowisku naturalnym, w rzekach, jeziorach czy wilgotnej ziemi, lecz ich ilość jest zwykle niewielka. Wysoką liczebność stwierdza się w nieodpowiednio utrzymywanych sztucznych systemach wodnych.  Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Na zakażenie szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore.

Gdzie występuje największe ryzyko zakażenia legionellą?

– prysznice i krany

– wieże chłodnicze, skraplacze wyparne, nawet jeśli usytuowane są na dachu lub w gruncie miejsca zakwaterowania

– wanny spa, wanny z masażem wodnym, jacuzzi

– łaźnie tureckie, sauny

– ozdobne fontanny, szczególnie wewnątrz pomieszczeń

– komory wilgotne do ekspozycji żywności

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content