Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Zachęcamy, aby była to okazja do refleksji nad naszym stylem życia i sposobem żywienia. Z tej okazji nasza dietetyk Aleksandra Padło przygotowała cykl wpisów, poświęconych tematyce otyłości. 

Problem nadmiernej masy ciała dotyka ponad połowy polskiej populacji. Pandemia koronawirusa doprowadziła do wzrostu masy ciała u co trzeciej osoby. Wyjaśnienia wymagają pojęcia nadwagi i otyłości. Ich wspólną częścią jest nieprawidłowe, nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. 

Wskaźnik BMI to podstawowe narzędzie do oceny nadwagi czy otyłości. Nie jest idealny, bo nie ma sensu używać go np. u kobiet w ciąży, dzieci czy sportowców. Wówczas, mimo, że zakwalifikuje nas do pewnego zakresu, nie jest wiarygodny. Jest natomiast dostępny i najłatwiej dokonać obliczeń we własnym zakresie. W sieci jest szereg kalkulatorów BMI, z których można skorzystać. Zdecydowanie bardziej zaawansowanym sposobem oceny stanu organizmu, zawartości tkanki tłuszczowej jest badanie analizatorem składu ciała. Ono jednak również nie jest dla każdego.

Nadwagę definiujemy przy BMI 25,0 – 29,9. Otyłość jest kolejnym poziomem. Tu zakres plasuje się w ramach 30,0 i powyżej. Co jest kluczowe? Nadwaga jest problemem i warto wówczas zmienić swoje nawyki, aby powrócić do wartości prawidłowych. Otyłość to już jednostka chorobowa, więc wymaga leczenia. Właśnie dlatego tak wiele mówi się o otyłości. Stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. W ostatnich latach obserwuje się gwałtowny wzrost otyłości, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.  Dane WHO pokazują, że ponad miliard osób na całym świecie cierpi z powodu otyłości. Od wielu lat otyłość nie jest już problemem estetycznym, ale chorobą, która ma duży wpływ na szereg układów naszego organizmu. Osoby otyłe są bardziej narażone na rozwój chorób sercowo – naczyniowych, poprzez bezpośrednie obciążenie serca, wątroby czy nerek. 

Trudną sytuację nazywa się już globalnym kryzysem, z którym każdy z nas jest w stanie walczyć. Powody otyłości od lat się nie zmieniają. Od czego zależy wzrost zachorowalności na otyłość w czasie pandemii? Jaki ustrzec się przed otyłością? Jak sobie z nią radzić? Jak powinna wyglądać dieta w przebiegu otyłości? Odpowiedzi na te pytania już w najbliższym wpisie

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content