Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych i nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią. Zbliża się Międzynarodowy Dzień Cukrzycy obchodzony 14 listopada. Dlatego Mościckie Centrum Medyczne rozpoczyna promocję zasad dotyczących zdrowego żywienia. Porad będzie udzielać dyplomowana dietetyk spółki Aleksandra Padło. Można je znaleźć na stronie internetowej spółki i na profilu Dietetyka Mościckie Centrum Medyczne.

Co jedenasta osoba dorosła na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę. W Polsce choruje na nią 3 mln osób. W praktyce ta liczba jest znacznie wyższa, bo wiele osób latami żyje z niezdiagnozowaną chorobą, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.  U około 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdzono nadwagę lub otyłość. Liczne badania potwierdzają, że zmiana stylu życia związana z dietą opartą na zasadach zdrowego żywienia oraz regularną aktywnością fizyczną to istotne narzędzie w walce z cukrzycą. Pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania i redukuje zagrożenia powikłań.

– Należy pamiętać, iż po 40. roku życia tempo przemiany materii obniża się o 2–3% na każdą następną dekadę. Jeśli chce się utrzymać prawidłowa masę ciała  wymusza to zmniejszenie liczby przyjmowanych kalorii. – tłumaczy Aleksandra Padło. Dodaje ona, że średni wiek chorych, w którym rozpoznawana jest cukrzyca typu 2, to 50–60 lat. Chorują zazwyczaj osoby otyłe lub z nadwagą, dlatego zasadne jest stosowanie już na wstępie diety redukującej masę ciała o niskim indeksie glikemicznym. Najlepiej dochodzić do zalecanego spożycia kalorii stopniowo – radzi dietetyk MCM.

Niebawem zaproponuje ona także przykładowe, zdrowe dzienne zestawy żywieniowe dla osób chcących ograniczyć liczbę kalorii. Opowie także o roli dietetyka w nowym systemie koordynowanej opieki zdrowotnej. Zapraszamy dla śledzenia profilu i strony internetowej, gdzie pojawiać się będą te informacje. 

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content