Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Blisko jedna trzecia populacji cierpi w Polsce na nadciśnienie tętnicze. Osoby z rozpoznaniem tej choroby to grupa pacjentów Mościckiego Centrum Medycznego, do której skierowany jest program edukacyjny, prowadzony w spółce.  Prócz uświadomienie istoty choroby ma on na celu poprawę kontroli ciśnienia i zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych. W konsekwencji działania te prowadzą do poprawy jakości życia pacjentów.

W realizację programu zaangażowani są lekarze POZ, którzy przekazują Pacjentom wiedzę o tym, czym jest nadciśnienie,  jak się je leczy, a także o możliwych powikłaniach. Przedstawiają również  zasady pomiaru ciśnienia i zdrowego stylu życia. Praktyczną naukę samodzielnego pomiaru ciśnienia przeprowadza pielęgniarka POZ w Gabinecie Diagnostyczno-Zabiegowym. Prowadzi ona ponadto edukację na temat diety z ograniczeniem tłuszczów nasyconych i cholesterolu oraz wydaje specjalnie opracowane w ramach programu materiały edukacyjne.

Nadciśnienie tętnicze to stale utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi, prowadzące do uszkodzenia naczyń krwionośnych.  Nieleczona choroba  może powodować bóle i zawroty głowy, zawał serca, miażdżycę, uszkodzenie nerek, udar mózgu czy zaburzenia widzenia.

Warunkiem prawidłowej terapii  i ograniczenia ryzyka powikłań jest wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia w domu. Pozwala to na ocenę skuteczności dotychczasowego leczenia i wskazuje kierunek jego ewentualnej modyfikacji.

Wśród rekomendowanych zmian stylu życia jest zmniejszenie masy ciała i modyfikacja diety, zmierzające w kierunku ograniczenia kaloryczności potraw oraz zmiany sposobu ich przygotowania. W poprawie efektywności terapii pomaga też ograniczenie spożycia soli i alkoholu oraz zwiększenie aktywności fizycznej.  

Co ważne nadciśnienie nie jest jedynie chorobą osób starszych czy otyłych. Skutki działania nadciśnienia wzmaga przekonanie, że jeżeli coś nie boli i nie utrudnia życia to nie jest groźne. Część osób nie chce więc zmieniać stylu życia i zażywać leków. Tymczasem nadciśnienie przez lata rozwija się skrycie i w tym okresie dochodzi do uszkodzenia serca, nerek czy mózgu. Gdy zaś pojawiają się  dolegliwości często problem jest już poważny i nieodwracalny. Więcej informacji można uzyskać u Koordynatorów POZ w gabinecie nr 23 Mościckiego Centrum Medycznego lub telefonicznie pod numerem 14 688 05 88.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content