Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Gdy lęk uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Kiedy pojawia się silna depresja, myśli samobójcze albo samookaleczenia. To tylko część sytuacji, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty. Można to zrobić w Poradni Zdrowia Psychicznego Mościckiego Centrum Medycznego. Oferuje ona świadczenia z obszaru psychiatrii, obejmujące diagnostykę i leczenie zaburzeń psychicznych u osób dorosłych. Są one udzielane w ramach wizyt komercyjnych oraz w ramach umów zawartych z prywatnymi ubezpieczycielami.

Do Poradni warto się udać, kiedy borykamy się ze szczególnie silnymi problemami psychicznymi, które odbierają możliwość normalnego funkcjonowania. Prócz samej diagnozy lekarz psychiatra Damian Dudek prowadzi też leczenie farmakologiczne. Inne sytuacje, w których pomaga wizyta w Poradni to takie choroby czy zaburzenia jak: nerwica, padaczka, schizofrenia, psychoza alkoholowa.  Taka wizyta jest też rekomendowana, gdy Pacjent traci kontakt z rzeczywistością, słyszy głosy lub widzi dziwne i niepokojące rzeczy.

Dodajmy, że znaczący wpływ na gorszą kondycję psychiczną społeczeństwa miała pandemia COVID-19. Z jednej strony pogorszyły ją przedłużające się lęki związane z zagrożeniem epidemicznym, z drugiej bezpośredni wpływ infekcji.  Na zmianę pracy mózgu wpływ może mieć przebieg choroby, podczas której dochodzi do zmian w funkcjonowaniu organizmu. Infekcja, powodująca duszność mogła powodować niedotlenienie tkanek, w tym także mózgu, co mogło zmieniać jego funkcjonowanie.

Wśród skutków są: objawy psychotyczne, zaburzenia nastroju, lękowe, zmiany zachowania, czy „mgła covidowa” czyli zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci. – U części osób w starszym wieku pojawiły się problemy przypominające objawy otępienne – tłumaczy prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Dominika Dudek z Collegium Medicum UJ w rozmowie z Polską Agencja Prasową. Dodaje ona także, że wśród mających do czynienia ze zmianami jest nadreprezentacja ludzi młodych, w porównaniu z osobami starszymi. Jej zdaniem w związku z COVID-19 pojawiać się też mogą takie zmiany zachowania, jak senność, brak energii, wycofanie się z różnych aktywności, poczucie nadmiernego zmęczenia. W rezultacie osoba na co dzień aktywna, robi się apatyczna. Stany lękowe, koszmarne sny związane z pandemią czy  ryzykiem śmierci mogą też wywoływać zespół stresu pourazowego. Niestety pandemia zwiększyła też skalę nadużywania alkoholu, narkotyków czy przemocy domowej. Część osób podczas izolacji, nie radząc sobie ze stresem, wyładowywało go na bliskich lub szukało ucieczki w substancje psychoaktywne.

Część z tych stanów może być leczonych w podstawowej opiece zdrowotnej. Jeśli są one poważniejsze, należy zwrócić się do specjalisty w Poradni Zdrowia Psychicznego. Warto pamiętać, że wizyta w Poradni nie musi oznaczać zdiagnozowania choroby psychicznej. Na wizytę w Poradni można się zarejestrować telefonując pod numer 14 688 05 85.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content