Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Choć w ciągu ostatnich lat czas oczekiwania na miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych skrócił się o połowę, wciąż średnio w Małopolsce wynosi około 90 dni. Sytuacja powinna się nieco poprawić w Tarnowie. Narodowy Fundusz Zdrowia zaakceptował plany Mościckiego Centrum Medycznego. W wyniku postępowania kontraktowego zwiększona została liczba refundowanych miejsc w tutejszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym o blisko jedną trzecią.

Od 1 stycznia ZOL dysponuje 66 miejscami, finansowanymi przez NFZ. Podopieczni mają tu zapewnione leczenie, pielęgnację i rehabilitację. Placówka przyjmuje pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, jednak ze względu na stan zdrowia potrzebują nadzoru medycznego.  W praktyce to zazwyczaj osoby przewlekle chore, z niepełnosprawnością lub po ciężkiej chorobie albo zabiegu operacyjnym.  – Jesteśmy od tego, żeby zaspokajać potrzeby pacjentów. Grupa wymagająca wsparcia rośnie. Obecnie jedna trzecia seniorów potrzebuje opieki codziennie, a około 15 proc. tej grupy wymaga opieki całodobowej – tłumaczy Jan Musiał prezes Mościckiego Centrum Medycznego. Dodaje on, że długość pobytu w ZOL zależy od stanu zdrowia.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w MCM  jest zlokalizowany w wyremontowanych, przestronnych pomieszczeniach. Personel posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie opieki nad osobami przewlekle chorymi. Warunkiem przyjęcia, prócz skierowania, jest także uzyskanie odpowiedniej oceny w skali Barthel, diagnozującej poziom sprawności ruchowej. W placówce podopieczni mają zapewnioną całodobową opiekę lekarską. Świadczeń udziela interdyscyplinarny zespół specjalistów. Prócz lekarzy w jego skład wschodzą psychologowie, pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni, terapeuci zajęciowi i personel pomocniczy.  W zależności od wskazań lekarskich pacjenci korzystają z jednej z pięciu rodzajów diet.

Dodajmy, że w ramach kontraktu z NFZ finansowane są badania, leki i usługi medyczne. Koszty wyżywienia i zakwaterowania pokrywane są ze świadczeń podopiecznych. Przypomnijmy, że w ramach Oddziału Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej od połowy roku w Mościckim Centrum Medycznym działa też pierwsze w Tarnowie Hospicjum Stacjonarne, które dysponuje 12 miejscami.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content