Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Na świątecznym stole nie brakuje potraw, obfitujących w cukier i tłuszcz. Dlatego zazwyczaj pozwalamy sobie na więcej. Jednak ciężkostrawne jedzenie może powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dlatego warto teraz pomyśleć nad tym, co jeść, aby znów dobrze się poczuć. Dobrym pomysłem wydaje się dieta poświąteczna. Najefektywniejsze jest regularne spożywanie urozmaiconych posiłków i trzymanie się zaleceń zdrowego odżywiania.

Często zapominamy o podstawowym składniku pokarmowym, jakim jest woda. Picie dużej ilości wody to dobry sposób na oczyszczenie organizmu. Zwiększenie objętości i przepływu krwi przez naczynia krwionośne wiąże się z nasileniem pracy nerek – w rezultacie toksyny i inne niepotrzebne związki są wydalane z organizmu. Woda stanowi też świetne źródło składników mineralnych, których często brakuje w diecie. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien jej wypijać średnio ok. 2,5 l dziennie. W rzeczywistości zapotrzebowanie zależy od wieku i płci, ale też poziomu aktywności fizycznej.

Po świątecznym objadaniu podstawą posiłku powinny być warzywa i owoce, najlepiej w proporcji 4:1. To produkty niskokaloryczne, dostarczające niezbędnych witamin, składników odżywczych, związków bioaktywnych oraz błonnika pokarmowego. Stąd ich porcja niweluje uczucie głodu, pomimo dostarczenia niedużej liczby kalorii. Błonnik ma zdolności wiązania wody oraz pęcznienia. Zwiększając objętość wypełnia żołądek, dzięki czemu szybciej odczuwamy sytość. Jednocześnie wydłuża czas trawienia i wchłanianie jest efektywniejsze.

Warto zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków na rzecz lżejszych jak zupy, warzywne surówki czy koktajle. Warto na jakiś czas wyeliminować z jadłospisu czerwone mięso i tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, a w zamian spożywać oleje roślinne, ryby i nabiał. Smażenie zastąpić gotowaniem lub pieczeniem. Istotna jest eliminacja cukrów prostych, a zwłaszcza unikanie podjadania  pomiędzy posiłkami. Jak widać dieta dająca wytchnienie naszym jelitom nie musi być niedoborowa i nadal opierać się może na zasadach prawidłowego żywienia.

 

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content