Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Zbliżają się wakacje, podczas których z powodu większej liczby wypadków i wakacyjnych wyjazdów krwiodawców najczęściej występują niedobory krwi. Dlatego warto by osoby, które rozważają przystąpienie do grupy krwiodawców, zrobiły to w najbliższych tygodniach.

Mimo intensywnych badań nad tworzeniem syntetycznej krwi wciąż naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na jej produkcję w warunkach laboratoryjnych. Jedynym sposobem na pozyskanie tej życiodajnej tkanki jest dzielenie się jej zasobami. Pobór krwi jest zarezerwowany głównie dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Centrum małopolskie posiada oddziały przy tarnowskich szpitalach.

Dawcą mogą zostać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Jednym z warunków jest także, aby w ostatnim półroczu nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych czy np. endoskopowych. Oddawanie krwi jest bezpieczne ze względu na stosowanie wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

Według ekspertów najlepiej oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Niewskazane jest przychodzenie do centrum krwiodawstwa na czczo. Wcześniej należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów. Nie powinno się pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. Zazwyczaj od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Trwa to zwykle od pięciu do ośmiu minut. Jednak z czasem potrzebnym do wypełnienia ankiety, rejestracji, badania i wywiadu lekarskiego warto zarezerwować na ten cel od  40 do 60 minut.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content