Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Uwaga Pacjenci – generowanie Unijnych Certyfikatów COVID dla osób zaszczepionych dawką przypominającą zostało wstrzymane i będzie dostępne za dwa tygodnie. Jak poinformowało Centrum e-Zdrowia do tego czasu osoby zaszczepione pełną dawką mogą posługiwać się dotychczasowymi certyfikatami, które są ważne.

Centrum e-Zdrowia wstrzymało od 3 do 17 grudnia generowanie dla dawki przypominającej Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) bez względu na szczepienie z cyklu podstawowego (Pfizer, Astra Zeneca, Moderna, J&J). Jak zapewniono certyfikaty ze szczepienia podstawowego są nadal ważne i możliwe ponownie do pobrania. Po szczepieniu dawką przypominającą Pacjent, na życzenie powinien otrzymać UCC ze szczepienia podstawowego. „Zachęcamy również wszystkie osoby, które udają się na szczepienie dawką przypominającą, aby wcześniej pobrały swój dotychczasowy Unijny Certyfikat Covid z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl)” – podkreślono. Jak wynika z komunikatu, za dwa tygodnie planowane jest uruchomienie na Internetowym Koncie Pacjenta możliwości pobrania UCC zarówno dla pełnego szczepienia podstawowego, jak też UCC dla dawki przypominającej.

Z kolei w przypadku osób po szczepieniu preparatem Johnson & Johnson dawką przypominającą (po podstawowym szczepieniu preparatem jednodawkowym J&J) pacjenci otrzymają na życzenie w punkcie szczepień wydruk Unijnego Certyfikatu Covid, poświadczający przyjęcie pełnej dawki szczepienia podstawowego. UCC ten jest nadal ważny i można się nim posługiwać np. podczas wyjazdu zagranicę. Za dwa tygodnie na Internetowym Koncie Pacjenta także te osoby znajdą oba certyfikaty: wydany po pełnym zaszczepieniu i wydany po przyjęciu dawki przypominającej, który będzie ważny po 14 dniach od daty przyjęcia szczepienia.

Centrum e-Zdrowia przypomniało, że Unijny Certyfikat Covid jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i kilkudziesięciu innych. Jednocześnie przestrzegło, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną zarówno państwa członkowskie, jak i państwa trzecie, które dołączyły do systemu UCC, mogą wprowadzać indywidualne ograniczenia z zakresu zdrowia publicznego i obostrzenia w ruchu transgranicznym. Aktualne zasady podróżowania dla państw członkowskich UE znajdują się na stronie Re-open EU.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content