Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Opieka koordynowana, dostępna dla pacjentów w przychodniach POZ od 1 października 2022 r., jest coraz powszechniejsza. Dyskusja na temat tego, jak sprawdza się ona w przypadku opieki kardiologicznej odbyła się podczas XIX Forum Rynku Zdrowia. Specjaliści udzielający tego rodzaju świadczeń dokonali pierwszych podsumowań. Konfrontujemy je z realiami Mościckiego Centrum Medycznego.  

Przypomnijmy, że opieka koordynowana w MCM dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii a także diabetologii, endokrynologii i pulmonologii. Świadczenia dotyczące chorób serca i układu krążenia zostały jednak wprowadzony jako pierwsze. Dlatego wykonano ich najwięcej, sporo jest zatem materiału do dokonywania pierwszych podsumowań.   

Jednym z największych plusów tego rodzaju opieki jest – według uczestników kongresu –  stosunkowo łatwa i krótka ścieżka dostępu do specjalisty. Do mocnych stron zaliczyli oni także fakt, że w ramach indywidualnej opieki medycznej pacjent ma zapewnione wsparcie dietetyka i edukatora, czego nie ma w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej. – Pacjenci rzeczywiście doceniają fakt, że są objęci kompleksową opieką – potwierdza Justyna Zborowska, zajmujące się koordynacją świadczeń w MCM. Według niej dobrze w praktyce sprawdza się także rozwiązanie, że to koordynator ustala terminy badań, które zleca lekarz rodzinny.

Wśród słabszych stron uczestnicy dyskusji podczas Forum wskazywali na fakt, że w zakresie kardiologii lekarz rodzinny może skierować chorych tylko z czterema jednostkami chorobowymi: nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną i migotania przedsionków. Wynika to z wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Uczestnicy Kongresu postulowali zmianę idące w kierunku braku ograniczeń w rozpoznaniu przy kierowaniu do kardiologa. Justyna Zborowska ocenia, że w praktyce określone przez NFZ jednostki chorobowe są na tyle powszechne, iż raczej nie stwarzają barier przy korzystaniu z tego rodzaju opieki.

Przypomnijmy, że w ramach opieki koordynowanej jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany przez lekarza do dalszych konsultacji z kardiologiem, ma stworzony indywidualny plan opieki medycznej, w którym lekarz rodzinny wypisuje, jakich specjalistów ma odwiedzić. Często z czasem ujawniają się choroby współwystępujące, więc lekarz rodzinny zleca pacjentowi dalszą diagnostykę. Zdarza się, że są to badania profilaktyczne, m.in. w ramach programu Profilaktyka 40 plus.

Dodajmy, że dotychczas w Mościckim Centrum Medycznym chorzy skorzystali z opieki koordynowanej już w sumie blisko 850 razy, z czego ponad 700 wizyt dotyczyło schorzeń kardiologicznych.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content