Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

To wciąż najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. W Polsce jest diagnozowany u 19 tysięcy kobiet rocznie. Oznacza to, że codziennie ponad pięćdziesiąt pań dowiaduje się o tej chorobie.  Aby wiadomość nie była przykrym doświadczeniem, a chorobie można było zapobiegać  lub szybko i skutecznie ją wyleczyć, warto wykonywać badania profilaktyczne. 

Do zachowań zmniejszających ryzyko zachorowania należy prowadzenie zdrowego stylu życia. Jednym z najważniejszych badań profilaktycznych jest mammografia, wykonywana między 50. a 69. rokiem roku życia raz na 2 lata. Październik jest świetną okazją do skorzystania z tej możliwości diagnostycznej, którą oferuje Mościckie Centrum Medyczne. Mammografia jest badaniem pozwalającym wykryć zmiany onkologiczne w piersiach we wczesnym stadium, kiedy terapia jest najbardziej skuteczna. Rejestracja pod numerami telefonów 882 663 380 i 14 688 05 63.

Dodajmy, że inne badania profilaktyczne dotyczące raka piersi to: USG piersi wykonywane co rok i samobadanie piersi, wykonywane od 20. roku życia co miesiąc. Do czynników ryzyka w rozwoju raka piersi należą: dieta bogata w tłuszcze nasycone, brak aktywności fizycznej, występowanie choroby w rodzinie i  wczesny wiek pierwszej miesiączki. Większe prawdopodobieństwo zachorowania dotyczy także pań z nadwagą oraz tych, które miały późny pierwszy poród lub późną menopauza. Do czynników zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia choroby należą: dieta bogata w warzywa i owoce, regularna aktywność fizyczna, propagowanie wczesnego macierzyństwa oraz karmienia piersią.

Dodajmy, że jak wskazują statystyki rak piersi dotyka coraz więcej kobiet i coraz młodsze. Więcej kobiet zgłasza się do lekarza już z zaawansowaną chorobą nowotworową. Podczas gdy liczba zachorowań w Europie rośnie, lecz śmiertelność maleje, w Polsce przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, niestety wciąż zwiększa się także śmiertelność.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content