Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Otyłość to choroba globalna coraz częściej nazywana epidemią. Nadmierna masa ciała sprzyja rozwojowi wielu chorób. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i młodzieży. U co piątego dziecka w wieku szkolnym zauważa się problem nadwagi lub otyłości. Dlatego Mościckie Centrum Medyczne rozpoczyna realizację świadczeń w zakresie prewencji nadwagi i otyłości dzieci i młodzieży. Konsultacje poświęcone temu zagadnieniu, wraz z edukacją żywieniową prowadzone będą dla pacjentów POZ MCM przez dietetyczki spółki Małgorzatę Zyder i Aleksandrę Padło. Niezbędne jest skierowanie od lekarza pediatry. Rejestracja pod numerem 14 688 05 50.   

Otyłość dotyka ponad 22 proc. uczniów szkół. Czynników sprzyjających jest wiele. Na pierwszym miejscu są to błędy dietetyczne. Dzieci odżywiają się niezdrowo, tzn. nieregularnie, przez co rozregulowują metabolizm. Nie żałują sobie słodyczy, żywności typu fast food i słodkich napojów. Niechętnie za to sięgają po świeże warzywa i owoce. Codzienna dieta dziecka to przede wszystkim węglowodany proste i nasycone kwasy tłuszczowe. Stąd prosta droga do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Za nadliczbowe kilogramy odpowiada także kanapowy styl życia. Dzieci rywalizują głównie w grach komputerowych. Opuszczają też zajęcia WF-u, a jedynie 30 proc. uprawia jakiś sport.

Wśród problemów wywołanych otyłością są m.in. cukrzycy typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, a także większe ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych. Już kilkanaście procent dziewięciolatków ma nadciśnienie tętnicze związane z nadmierną masą ciała. Niestety nasze społeczeństwo zostało uznane za jedno z najszybciej tyjących. Mamy jednak ogromny wpływ i możliwości, aby z tym walczyć. W procesie terapii bardzo ważna będzie rola rodziców dziecka. Co istotne, tylko 5 proc. przypadków otyłości u dzieci jest wynikiem chorób lub przewlekłego przyjmowania leków. Zwykle za otyłość nie odpowiadają geny, bo dziedziczy się skłonność do tycia. Za dodatkowe kilogramy dzieci odpowiedzialne są one same, a w rzeczywistości rodzice oraz dziadkowie. To dorośli dosładzają potrawy i napoje swoim pociechom, podają im też między posiłkami kaloryczne przekąski. Otyłe dziecko ma problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu i jest narażone na niemiłe komentarze. Przed wszystkim jednak jest chore. Dzieci z nadliczbowymi kilogramami często mają wady postawy. Są także narażone na rozwój depresji.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content