Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Czy wiecie, że ciągłe uczucie zmęczenia i marznięcie, spowolnione ruchy oraz problemy z koncentracją mogą być objawami niedoczynności tarczycy? Jak o nią właściwie zadbać, także za pomocą właściwej diety? Tego można się będzie dowiedzieć podczas najbliższego, bezpłatnego edukacyjnego spotkania zdrowotnego z cyklu „Z dziennika profilaktyka” w czwartek 29 czerwca w Mościckim Centrum Medycznym. 

Hormony wytwarzane przez tarczyce sterują przemianą materii w tkankach i narządach organizmu. Do ich produkcji niezbędne są odpowiednie ilości jodu, pobierane z pożywienia i powietrza. Kiedy, z jakiegoś powodu, tarczyca produkuje za mało hormonów w porównaniu do zapotrzebowania organizmu, mówimy o jej niedoczynności. Na zachorowanie narażeni są zwłaszcza ludzie starsi, z przewagą kobiet. Wśród objawów choroby występują także częste zaparcia, duszności, sztywność mięśni i obolałe stawy. Niedoczynność tarczycy może wywoływać również problemy z osłabioną pamięcią i bóle głowy. Zdarza się, że skóra przesusza się staje się chropowata, co szczególnie uwidacznia się na łokciach i kolanach. Niedoczynność tarczycy ma wpływ także na włosy – stają się suche i łamliwe, przerzedzają się brwi. Twarz chorego staje się „nalana”, a powieki obrzęknięte.

Natomiast nadczynność tarczycy polega na nadmiernym wydzielaniu hormonów. Może o niej świadczyć chudnięcie, nadmierna pobudliwość, drżenie rąk oraz uczucie gorąca czy zaczerwienienie twarzy. Podczas spotkania profilaktycznego można się będzie dowiedzieć, jak powinna wyglądać dieta przy nadczynności, a jak przy niedoczynności? Czy i dlaczego warto w niej zwiększać zawartość antyoksydantów  oraz kwasów omega-3. Jakie witaminy należy suplementować?  Te informacje zostaną przełożone na praktyczne wskazówki co warto wprowadzić do jadłospisu, a jakie produkty powinny podlegać ograniczeniu. Innymi słowy zaprezentowana zostanie rekomendowana lista zakupów i sposobów przygotowania potraw.

Spotkania profilaktyczne w Mościcach to także dobra okazja, aby od ręki  wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona szczególnie przydatna podczas wakacji, ponieważ dokument potwierdza, że mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów do większości krajów europejskich. W Mościckim Centrum Medycznym swoje stoisko będą mieli pracownicy Małopolskiego OW Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapraszają oni do siebie zarówno przed wejściem na spotkanie „Z dziennika profilaktyka”, jak i podczas jego trwania. Będą też kolportować materiały na temat profilaktyki chorób i promocji zdrowia. A samo spotkanie „Z dziennika profilaktyka” odbędzie się na I piętrze Mościckiego Centrum Medycznego w Sali konferencyjnej. Początek o godzinie 16:00.  W przypadku pytań należy telefonować pod numer 14 688 05 50.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content