Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Zachorowania na raka szyjki macicy zdarzają się najczęściej pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Choroba rozwija się długo i początkowo nie daje objawów, takich jak ból lub krwawienie. Badaniem, która ma ograniczyć te zachorowania jest cytologia. Panie w wieku od 25 do 59 lat mogą ją wykonać bezpłatnie w Mościckim Centrum Medycznym, w związku z realizacją Programu Profilaktycznego w tym zakresie. Zapisać się można zarówno w rejestracji przy ulicy Kwiatkowskiego 15 lub telefonując pod numer14 688 05 50, jak i w Poradni Położniczo-Ginekologicznej tel. 14 688 05 10.

Także w Poradni można uzyskać informacje, jak przygotować się do badania. Najważniejszym wskazaniem jest, aby przeprowadzać je pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu. Na badania zaproszone są kobiety, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat. Podczas rutynowej procedury w gabinecie ginekologicznym pobierane są komórki z kanału szyjki macicy.  Samo badanie nie powoduje bólu, choć może być niekomfortowe. Profilaktyka oparta o ten rodzaj postępowania diagnostycznego jest jedną z najskuteczniejszych metod ograniczania zachorowań  onkologicznych. Badanie pozwala nie tylko na wykrywanie bezobjawowych i wczesnych zmian onkologicznych, ale również na diagnozę stanów przedrakowych, których leczenie zapobiega powstaniu nowotworu.

Panie obciążone czynnikami ryzyka powinny się badać do rok. Wśród wskazań do częstszego wykonywania diagnostyki są infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych, duża liczba porodów, palenie papierosów, stwierdzona zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym i posiadanie partnerów seksualnych, z infekcją HPV. Jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest też wiek – szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Badania cytologiczne w ramach Programu Profilaktycznego raka szyjki macicy są finansowane przez NFZ.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content