Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Weryfikujemy najczęściej powtarzane mity, dotyczące relacji pomiędzy spożywaniem czerwonego wina i dostarczaniem żelaza naszym organizmom. Czy rzeczywiście wino jest najbogatszym źródłem żelaza? Czy jego spożycie pomaga w przyswajaniu tego pierwiastka? Zapewniamy, że po przeczytaniu wpisu odpowiedzi na te pytania nie pozostawią wątpliwości. A jeśli będzie inaczej, chętnie rozwiejemy wątpliwości, które można przesyłać w formie wiadomości.

Mit nr 1. Wino czerwone jest jednym z najlepszych źródeł żelaza.

Niewątpliwie alkoholowy trunek może dostarczać pewnych ilości żelaza. Jednak, czy możemy powiedzieć, że jest bogatym źródłem tego pierwiastka? Otóż 100 ml wina czerwonego dostarcza blisko 0,5mg żelaza, podczas gdy dla przykładu kakao zapewnia go około 10mg, a fasola biała niespełna 7mg. Jedno z najlepszych źródeł żelaza – wątroba wieprzowa – zapewnia prawie 19mg żelaza.  Zatem przekonanie zakładające, że wino jest bogatym źródłem żelaza, jest mocno przesadzone, a zatem to MIT.

  1. Wino czerwone pomaga wchłaniać żelazo.

Skoro czerwone wino nie jest dobrym źródłem żelaza, to może chociaż wspomaga jego wchłanianie z innych produktów? Tutaj należy wspomnieć o tym, że wyróżniamy żelazo hemowe i niehemowe, pochodzące z produktów roślinnych i zwierzęcych, które różnią się tak zwaną wchłanialnością (biodostępnością). Związki zawarte w winie czerwonym, zwane polifenolami, powodują utrudnione wchłanianie żelaza niehemowego w naszym przewodzie pokarmowym. Z pewnością powinny mieć to na uwadze osoby cierpiące na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Zatem powyższe zdanie to także MIT.

  1. Wchłanianie żelaza z wina czerwonego jest wyższe, niż z wina białego.

Wino białe zawiera nieco mniej żelaza niż czerwone, bo około 0,3 mg w 100 ml produktu. Różnica jednak nie jest znacząco duża. Pomimo to, wchłanianie żelaza z wina czerwonego jest kilkukrotnie niższe, niż z wina białego. Z czego to wynika? Może to wynikać z faktu, że wino czerwone posiada zdecydowanie wyższą zawartość polifenoli, niż wino białe. Określa się, że zawartość polifenoli w winach czerwonych jest około 10- krotnie wyższe, niż w winach białych. Trunek ten utrudnia w praktyce wchłanianie żelaza niehemowego z innych produktów, które znajdują się w naszej diecie. A zatem kolejny MIT. Dodajmy, że w zależności od gatunku wina, jakości, czasu dojrzewania czy też regionu, z którego wino pochodzi dane mogą się nieznacznie różnić.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content