Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Regularne wykonywanie badań przesiewowych, w tym również mammograficznych, pozwala na uniknięcie zachorowania na raka, ale też pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych i możliwość całkowitego wyleczenia.

Każdej pacjentce w przedziale wiekowym pomiędzy 50. a 69. rokiem życia przysługuje wykonanie badania mammograficznego raz na dwa lata. Jeśli jednak w najbliższej rodzinie (mama, siostra, córka) występowały zachorowania na raka piersi, wtedy badanie można wykonać już po dwunastu miesiącach od ostatniej mammografii. Niestety w ostatnim czasie statystyki zachorowań na raka piersi u kobiet znacząco rosną. Warto sobie zadać pytania: co jest powodem tego stanu rzeczy? I czy robimy wszystko, aby tego uniknąć?

W Mościckim Centrum Medycznym od dwóch lat realizowany jest program „Siła Kobiety”. Ma on na celu zwiększenie świadomości pacjentek w zakresie znaczenia samobadania piersi oraz badania mammograficznego. Od stycznia tego roku na wykonanie takiego badania w MCM zdecydowało się ponad 2 tysiące pacjentek. Jednak aż ponad 70% spośród nich nie wykonuje lub nie umie wykonać prawidłowo samobadania piersi. Taki był wynik sondażu przeprowadzonego w tej grupie pań. To smutne statystyki. Bo przecież to kobiety najlepiej znają swoje ciało. Tymczasem zmiana o rozmiarze powyżej 1 cm jest już wyczuwalna podczas badania palpacyjnego piersi, a nawet zmiana poniżej 2 cm może być w 100% wyleczalna! Dlatego tak dużą uwagę przykładamy do tego, aby pacjentki zaczęły się badać.

Kolejny ważny temat to zgłaszalność na badania. Niestety w dalszym ciągu często pacjentki w obawie przed wynikiem, bądź z przeświadczenia, że badanie boli – wolą go nie wykonywać. Najwyższy czas, aby obalić ten mit. W praktyce badanie wcale nie musi być dla pacjentki bolesne. Wiele zależy od budowy jej piersi i podejścia do procedury diagnostycznej. W większości przypadków pacjentki zgłaszające się na badanie są przerażone i zestresowane. Mają spięte mięśnie, co oczywiście wpływa na odczucia podczas badania. Tymczasem podczas procedury diagnostycznej nasz personel ściśle współpracuje z paniami dla poprawy ich komfortu w tej sytuacji. Warto podkreślić, że od pewnego czasu Mościckie Centrum Medyczne wykorzystuje nowoczesny aparat mammograficzny, który pacjentki bardzo sobie chwalą. Poziom satysfakcji jest dla nas bardzo ważny, ponieważ zależy nam by pacjentki, dla własnego bezpieczeństwa, wracały na kolejną kontrolę.

Bardzo istotne jest również systematyczne przeprowadzania badania. U części pacjentek pokutuje przeświadczenie, że skoro regularnie badają się w pracowni USG zbędne jest wykonywanie mammografii. Otóż niestety ultrasonografia odgrywa bardzo ważną rolę jednak jako uzupełnienie mammografii i na odwrót! Badanie usg nie jest w stanie wykryć wszystkich zmian w piersiach. Wykazuje ono np. mniejszą skuteczność jeśli chodzi o mikrozwapnienia, które pozostają niewidoczne w innych badaniach. Tymczasem mikrozwapnienia, jeśli tworzą skupisko, mogą świadczyć o pierwszej oznace rozwijającego się raka. I to właśnie mammografia jest w stanie je wykryć, zanim będą wyczuwalne palpacyjnie. Pozwala to rozpocząć jak najszybciej odpowiednie leczenie. Warto ku przestrodze posłużyć się konkretnym przykładem jednej z pacjentek. Regularnie raz do roku wykonywała ona badanie usg piersi. W marcu ubiegłego roku wyczuła maleńką zmianę. Badanie usg wykazało jedynie powiększone węzły chłonne. Po roku pacjentka zgłosiła się na badanie mammograficzne, ponieważ widziała, że zmiana się powiększa, co dało jej to do myślenia. Badanie mammograficzne wykazało skupisko mikrozwapnień o rozmiarze 3,5cm! Nie było możliwości, aby zostało ono wykryte podczas badania ultrasonograficznego. Pacjentka rozpoczęła leczenie, gdyby jednak odpowiednie badanie zostało wykonane wcześniej, można było na nie przeznaczyć wcześniejszych 12 miesięcy.

 

A zatem Drogie Panie, zadbajmy o siebie i badajmy się. Powszechnie widomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tym bardziej, że do końca grudnia 2022 r. w ramach wykonanego badania mammograficznego w naszej pracowni – każda pacjentka otrzymuje bon uprawniający do skorzystania z bezpłatnego, godzinnego masażu relaksacyjnego u wykwalifikowanej rehabilitantki. Masaż wykonywany jest u partnera akcji profilaktycznej w przychodni PB Dental, mieszczącej się na ul. Krakowskiej 113 w Tarnowie.  Badania wykonujemy od poniedziałku do piątku oraz jedną sobotę w miesiącu w Mościckim Centrum Medycznym w Tarnowie przy ul. E. Kwiatkowskiego 15, na pierwszym piętrze. Kontakt pod numerem telefonu 882663380. Serdecznie zapraszamy!

Wersja prasowa materiału ukazała się w Gazecie Krakowskiej : https://tarnow.naszemiasto.pl/rak-piersi-zachowaj-czujnosc-i-wez-sprawy-w-swoje-rece/ar/c14-9121441?fbclid=IwAR1odF9BunnVsjq0sQ5ZgydroK5aKE3L98SqU8Fpkd0eYmWrrE-U5iqUe1Q

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content