Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Puckie hospicjum prowadzą osoby, które przed laty do współpracy zaprosił ksiądz Jan Kaczkowski. Kapłan z Pomorza posiadał niezwykły dar – o sprawach ostatecznych mówił z mądrością, ale i humorem. Szczególnie bliska była mu praca z chorymi na raka. Pracownicy hospicjum wierzą w jego słowa, że życie w chorobie może mieć sens, być dobre, ciekawe, a nawet intensywne. Trzeba jednak mieć odpowiednią instrukcję obsługi choroby, a Puckie Hospicjum pomaga pacjentom ją odnaleźć. -Dla nas opieka paliatywna to przede wszystkim obecność, zainteresowanie dane człowiekowi w trudnym momencie – twierdzi dyrektor Puckiego Hospicjum Anna Jochim-Labuda. – Choć doświadczenia w opiece sprawowanej w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym gromadzimy od lat to nasze hospicjum ma dopiero trzy miesiące. Dlatego jesteśmy wdzięczni partnerom z Pucka za podzielenie się obserwacjami i sposobami pracy z pacjentami hospicyjnymi – mówi prezes Mościckiego Centrum Medycznego Jan Musiał.  

Osoby z puckiego hospicjum podkreślają, że są gotowe do pomocy każdemu człowiekowi, niezależnie od przekonań i światopoglądu, akceptując nieuchronność śmierci. – Mimo, że w pracy hospicjum w Mościcach pomaga psycholog, to dla nas  spore wyzwanie stanowi opieka nad osobami, które np. często wypierają chorobę. Także rodziny pacjentów mają problem, jak znaleźć się w tej trudnej sytuacji, kiedy choroba przybiera stadium terminalne. Dlatego przekazane praktyczne wskazówki są dla nas tak istotne – tłumaczy kierująca pracą Oddziału Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej Elżbieta Kurowska. Jednym z rezultatów spotkania będzie także większe zaangażowanie do pracy w placówce wolontariuszy. 

Pierwsze w Tarnowie stacjonarne hospicjum działa od lipca w pokojach jedno i dwuosobowych na drugim piętrze budynku Mościckiego Centrum Medycznego. Placówka dysponuje dwunastoma miejscami dla pacjentów dotkniętych chorobami niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu, postępującymi i ograniczającymi życie. Zazwyczaj niemal wszystkie miejsca są wypełnione. Osoby zainteresowane więcej szczegółów znajdą na stronie www.mcm.net.pl/hospicjum/ lub telefonując pod numer 14 68 80 523. Przypomnijmy, że twórca Puckiego Hospicjum ksiądz Jan Kaczkowski sam zachorował na złośliwy nowotwór mózgu. Mimo choroby kontynuował pracę z terminalnie chorymi,  a swoją postawą dawał świadectwo nieustępliwości. Jest autorem książek, które inspirują oraz bohaterem wzruszającego, pokazywanego właśnie w kinach filmu „Johnny”. Obraz zdobył cztery nagrody na festiwalu w Gdyni.  

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content