Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Poziom kondycji fizycznej dzieci i młodzieży systematycznie spada, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem. Specjaliści zapowiadają wzrost częstotliwości występowania wad postawy i bólu  kręgosłupa. Wady postawy można będzie skonsultować z fizjoterapeutą Mościckiego Centrum Medycznego podczas Dnia Babiego Lata w sobotę 24 września. W godzinach od 14:00 do 18:00 na tarnowskich Błoniach na terenach za Parkiem Strzeleckim można będzie także skorzystać z konsultacji z dietetyk MCM. Zaplanowano też porady, dotyczące bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Pochylanie się nad ekranem telefonu, spędzanie czasu przed telewizorem, komputerem czy tabletem, głównie w pozycji siedzącej. To niektóre przyczyny wad postawy u dzieci i młodzieży. Pandemia COVID-19, która wymusiła naukę zdalną, dodatkowo pogłębiła problem. Potrzebna jest szybka pomoc, bo zmian w postawie dziecka można dokonać jedynie kiedy rośnie. Najczęściej wady postawy i skoliozy pojawiają się i pogłębiają właśnie podczas szybszego wzrostu.  Problemy takie można obserwować już u dzieci między 2. a 5. rokiem życia. Często pojawiają się także w fazie wczesnoszkolnej. Kolejna faza to okres dojrzewania nastolatków. Warto skorzystać z porad specjalisty, ponieważ lekceważenie wad w początkowym stadium może prowadzić do nieodwracalnych zmian.

W czasie pikniku można będzie także skontrolować aktualny stan organizmu poprzez wykonanie analizy składu ciała i omówienie wyników ze specjalistą z zakresu dietetyki. Dane na temat zawartości tkanki mięśniowej, tłuszczowej czy wody w organizmie pozwolą nieco bardziej szczegółowo porozmawiać na temat dobierania odpowiednich składników potraw i sposobów ich przygotowania. Osoby zainteresowane mogą liczyć na edukację w zakresie zasad prawidłowego żywienia, jak i kompozycji diety w różnych jednostkach chorobowych, wymagających korekty sposobu odżywiania. Dietetyk Mościckiego Centrum Medycznego będzie też odpowiadać na pytania i rozwiązywać dylematy, związane z zawartością naszych talerzy.

Porady dotyczyć będą także tego, na co zwrócić uwagę, aby korzystanie przez dzieci z nowoczesnych technologii było bezpieczne i odpowiedzialne. Specjalista omówi różne wymiary cyberprzemocy, która może dotyczyć: ośmieszenia, ubliżania czy upokarzania w sieci, ale też straszenia, szantażowania i rozpowszechniania kompromitujących materiałów. Przybliży także sposoby obrony  przed cyberprzemocą. Konsultacje będą miały na celu uwrażliwienie na problem i promowanie postaw empatycznych.

Podczas Dnia Babiego Lata, który  organizują władze Tarnowa zaplanowano darmowe jedzenie oraz poczęstunek rozgrzewającą herbatą. W planach jest też śpiewanie znanych i lubianych piosenek oraz występy artystyczne. Przygotowano animacje  dla dzieci i pokazy sprzętu strażackiego. Podczas warsztatów będzie okazja do zrobienia własnych korali tarninowych.

 

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content