Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Program propagujący odbudowę zdrowia, który realizuje Mościckie Centrum Medyczne, został przedłużony. Jego nowa odsłona, wspierająca diagnostykę, wejdzie w życie w lipcu. Po wakacjach Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało losowanie nagród wśród osób, które skorzystają z programu.

W ramach programu pacjenci od 40. roku życia mogą zostać objęci profilaktyczną diagnostyką, w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Chodzi m.in. o: morfologię krwi, badanie stężenia cholesterolu, a u mężczyzn także badanie PSA w kierunku raka prostaty. Aby wykonać te badania, trzeba wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Mościckie Centrum Medyczne już od lutego proponuje pomoc w wypełnieniu ankiety. Osoby, które chcą z niej skorzystać powinny się kontaktować z Koordynatorem POZ. Można to zrobić telefonując pod numer 14 688 05 88 w godz. 08:00 do 10:00 w poniedziałki, czwartki i piątki, oraz w godz. od 12:00 do 13:00 we wtorki i środy. Skompletowanie odpowiedzi na pytania ankietowe kończy wystawienie e-skierowania na badania. Ponad 26 proc. pacjentów, którzy dotychczas skorzystali z programu wskazuje na potrzebę szerszej informacji oraz zachęty do udziału w programie ze strony lekarzy. Dlatego władze ministerialne zamierzają w większym stopniu zaangażować w ten proces lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Według ministerialnych zapowiedzi profilaktyka powinna być fundamentem piramidy świadczeń. A nowym standardem opieki ma być tak zwana opieka proaktywna. Lekarze POZ mają uzyskać dodatkowe finansowanie, jeśli ich pacjenci będą w większym stopniu korzystali z badań profilaktycznych. Na przełomie września i października będzie przeprowadzona loteria dla tych, którzy wzięli udział w pełnym badaniu, czyli nie tylko wypełnili ankietę, ale również wykonali badania. Dotychczas w kraju zrobiło to prawie 600 tys. osób. Ankiety wypełniło 1,1 mln pacjentów. Ministerstwo Zdrowia oczekuje, iż w ramach programu wykonanych zostanie 2 mln badań. – Musimy nabrać przekonania, że rutynowa diagnostyka to podstawa naszego życia, życia w zdrowiu. Musimy zacząć o siebie dbać, żeby kolejne epidemie nas już tak nie dotykały, jak COVID-19 – przekonywał minister zdrowia Adam Niedzielski.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content