Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Choć jest długotrwała, wymaga konsekwencji i cierpliwości, to przynosi poprawę sprawności, spowolnia postęp choroby lub prowadzi do wyleczenia. Mowa o rehabilitacji, z której chce korzystać coraz więcej Pacjentów. W Mościckim Centrum Medycznym było ich w ubiegłym roku ponad 3,5 tys. W sumie z porad fizjoterapeutów skorzystali oni ponad 100 tysięcy razy. Personel niezmiennie podnosi kompetencje, ponieważ pojawiają się nowe wyzwania. Należy do nich także rehabilitacja ozdrowieńców po COVID-19. Rejestrować się można telefonicznie pod numerem: 14 688 05 05.

Atutem zespołu specjalistów pracujących w MCM jest indywidualne podejście do Pacjentów oraz rosnące kwalifikacje, poparte licznymi szkoleniami. Fizjoterapeuci pracują na powięziach, stosują terapie stawowe i wykonują masaż tkanek głębokich. – Warto  podkreślić, że nie istnieje rehabilitacja uniwersalna. Każdy przypadek wymaga konsultacji. Terapię opieramy o indywidualny plany działania, z uwzględnieniem historii zdrowotnej oraz współistniejących schorzeń konkretnego Pacjenta – tłumaczy fizjoterapeuta Mateusz Gdowski, kierujący pracą pracowni rehabilitacyjnych MCM. Dodaje on, że świadczenia obejmują m.in terapie indywidualne, ćwiczenia ruchowe, oraz fizykoterapię . W zależności od schorzenia i nasilenia objawów, zazwyczaj łączy się kilka różnych zabiegów.

Coraz większą grupę korzystających z rehabilitacji stanowią osoby, które przeszły COVID-19 i skarżą się na powikłania. To zazwyczaj zaburzenia w oddychaniu czy ogólne osłabienie, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia. Wśród ozdrowieńców, zmagających się z powikłaniami, są osoby starsze, w średnim wieku, jak i ludzie młodzi, którzy chorowali bezobjawowo. Trudności w podejmowaniu aktywności fizycznej łączą się często z objawami zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej. Pacjenci uskarżają się na ból mięśni i stawów. Jedną z ważniejszych metod rehabilitacji ozdrowieńców jest właściwie dobrana kinezyterapia, czyli leczenie za pomocą ruchu, które przynosi poprawę tolerancji wysiłkowej, wzmacnia siłę mięśni oraz ogólną kondycję organizmu. Aktywność fizyczna pod okiem fizjoterapeuty wspomaga ponadto czynności wentylacyjne płuc, co w konsekwencji wykształca prawidłowy wzorzec oddechowy.

Ważne jest wczesne rozpoczęcie terapii. Wielu Pacjentów bagatelizuje objawy. Wybierają leki przeciwbólowe, zamiast konsultacji u specjalisty. Opóźnia to rozpoczęcie odpowiedniego postępowania i osiągnięcie optymalnych efektów. Ważna jest ciągłość terapii – poza poddawaniem się zabiegom, zaleceń trzeba przestrzegać również w domu. Może to być kwestia wykonywania dodatkowych ćwiczeń, czy pilnowania prawidłowej postawy w trakcie codziennych czynności.

Warto dodać, że do pracowni i Poradni Rehabilitacji w Mościckim Centrum Medycznym przy ulicy Kwiatkowskiego 15 w Tarnowie można dojechać miejskim autobusem. Zabiegi są tu wykonywane  bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ oraz jako świadczenia komercyjne, a także na podstawie umów z pracodawcami.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content