Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

W świecie dietetyki istnieje wiele faktów i mitów na przeróżne tematy. Aby zminimalizować ilość nie do końca prawdziwych informacji pozwolę sobie dzisiaj obalić jeden z wielu utartych dietetycznych mitów.

Kiedyś wiele mówiło się o szkodliwym wpływie kawy na zdrowie ludzkie i w niektórych środowiskach wciąż pokutuje ta opinia. Szczególnie często pochylano się nad negatywnym wpływem kawy na układ sercowo-naczyniowy. Uważano, że wśród osób z nadciśnieniem tętniczym powinna być bezwzględnie wykluczona. Tymczasem nowe badania wskazują na jej bardzo pozytywny wpływ i opisują jej działanie plejotropowe. Wykazano, że picie kawy w ilościach umiarkowanych (maksymalnie do 4 filiżanek/dobę) zmniejszają ryzyko zgonów z przyczyn sercowo- naczyniowych o 19%, a ze wszystkich przyczyn- o 17%.  

 

Na co jeszcze pozytywnie wpływa kawa?

Regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o 20- 25%. Kawa zawiera bowiem polifenole, które mają działanie nie tylko przeciwzapalne, ale też mogą poprawiać wrażliwość komórek na insulinę. Dodatkowo polifenole zawarte w kawie działają przeciwbakteryjnie, hamują powstawanie blaszki miażdżycowej. Badania wskazują również powiązanie kawy z chorobami wątroby. Otóż, regularne spożywanie kawy może zmniejszać ryzyko marskości wątroby. Nie wskazuje się także korelacji pomiędzy piciem kawy, a chorobą wrzodową, dyspepsją czy refluksem żołądkowo- przełykowym. Owszem, przy aktywnej chorobie refluksowej kawa może pogłębiać objawy, osłabiając napięcie dolnego zwieracza przełyku, ale do samej choroby nie prowadzi.

Odpowiadając na zadane na początku pytanie: PIĆ!

 

Rozpocznij zmiany już teraz i zapisz się na konsultację w Rejestracji Prywatnej Opieki Medycznej Mościckiego Centrum Medycznego sp. z o. o. lub telefonicznie 14 688 05 85.

Zapraszam w każdy piątek w godzinach 13.00- 18.00

 

Dietetyk Aleksandra Padło.

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content