Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

W poniedziałek 8 lutego ruszy rejestracja na szczepienia dla nauczycieli. Pierwsze szczepionki zostaną podane pedagogom w piątek 12 lutego. Uprawnionych do szczepień w tej grupie jest ok. 430 tys. osób. O tym jak będzie wyglądał proces rejestracji i samych szczepień mówili podczas konferencji szef KPRM Michał Dworczyk, Minister Edukacji Przemysław Czarnek i Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Ruszają szczepienia nauczycieli

W poniedziałek 8 lutego ruszy rejestracja na szczepienia dla nauczycieli. Pierwsze szczepionki zostaną podane pedagogom w piątek 12 lutego. Uprawnionych do szczepień w tej grupie jest ok. 430 tys. osób. O tym jak będzie wyglądał proces rejestracji i samych szczepień mówili podczas konferencji szef KPRM Michał Dworczyk, Minister Edukacji Przemysław Czarnek i Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Chcemy jak najszybszego otwarcia wszystkich szkół i powrotu do nauczania stacjonarnego. Szansą na to są szczepionki, które chronią przed zachorowaniem, a w przypadku zakażenia – gwarantują uniknięcie ciężkich powikłań. Rozpoczynamy szczepienia nauczycieli. Zachęcamy wszystkich uprawnionych do rejestracji. Szczepionki są dobrowolne i bezpłatne, ale dają ochronę zbiorową tylko wtedy, gdy przyjmie je duża grupa osób.

Kto może się zaszczepić?

W pierwszej grupie szczepionkę będą mogli przyjąć:

 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych,
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno- pedagogicznych.
  ​​
  ​​​- To są wszyscy nauczyciele, którzy dziś pracują w systemie stacjonarnym – wyjaśniał Przemysław Czarnek. – Dziękuję za możliwość szczepienia tej grupy już teraz – dodał minister edukacji narodowej. W grupie zatrudnionych w placówkach oświatowych i uprawnionych teraz do przyjęcia szczepionki jest ok. 430 tys. osób.

– Apeluję do wszystkich Państwa, byście się zaszczepili. Wszyscy już bardzo chcemy wrócić do normalności – mówiła minister Marlena Maląg. – Narodowy Program Szczepień to światełko w tunelu na powrót do tej normalności – dodała minister.

– Mam nadzieję, że do końca lutego uda się nam zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do szczepienia kolejnych grup z 1c, czyli służb mundurowych – informował Michał Dworczyk, szef KPRM.

Zgłoszenie na szczepienie – jak to zrobić?

Zależy nam na tym, żeby proces szczepienia nauczycieli przebiegał sprawnie i szybko. Dlatego wprowadzamy specjalny system zgłoszeń dla tej grupy uprawnionych. Każdy, kto będzie chciał przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19:

zgłasza się do pracodawcy (dyrektora, kierownika placówki, w której jest zatrudniony);
pracodawca wypełnia przeznaczony do tego celu formularz i przekazuje go do szpitala węzłowego;
pracodawca ustala ze szpitalem węzłowym termin oraz formułę szczepienia;
pracodawca przekazuje nauczycielom termin oraz miejsce szczepienia.

WAŻNE! Jest ok. 600 szpitali węzłowych. Tylko w tych placówkach będą prowadzone szczepienia nauczycieli.

Rejestracja – dwa formularze

Rejestracja nauczycieli na szczepienie ruszy w poniedziałek 8 lutego o godz. 8:00. Pedagodzy będą zgłaszani przez pracodawcę za pośrednictwem dwóch formularzy. Dla pracowników żłobków oraz instytucji opieki na dziećmi do lat 3 dostępny będzie formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dla pozostałych uprawnionych z tej grupy – SIO, czyli System Informacji Oświatowej.

Ważne! Formularze będą wypełniane przez dyrektorów/kierownictwo placówki, którzy przekażą dane do SIO. Dzięki temu system komputerowy wygeneruje e-skierowania uprawniające do przyjęcia szczepionki.

Formularze będą dostępne dla wszystkich placówek od poniedziałku, od godz. 8:00.

Pierwsze szczepienia 12 lutego

Pierwsze szczepionki zostaną podane chętnym w piątek 12 lutego. Działająca przy premierze Rada Medyczna rekomenduje, aby pedagodzy poniżej 60. roku życia korzystali ze szczepionek AstraZeneca, które dają 60% ochrony przed zachorowaniem, ale już 100% protekcji przed ciężkimi powikłaniami w przypadku zakażenia. Więcej na ten temat, także w kwestii bezpieczeństwa szczepionek AstraZeneca tutaj. – Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, wszystkie są bezpieczne i skuteczne – przekonywał minister Michał Dworczyk. – Apelujemy o odpowiedzialność jeśli chodzi o wypowiedzi publiczne. Oddajmy głos naukowcom, którzy potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca – dodał szef KPRM.

W najbliższą sobotę do Polski dotrze pierwsza partia szczepionek AstraZeneca. Będzie to 120 tys. dawek szczepionki. Do końca lutego trafić ma do nas ok. 1 mln dawek tego preparatu.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content