Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

To szczególnie ważny temat, bo obejmuje naukę nawyków żywieniowych na całe życie. Jak widomo to żywienie w dzieciństwie ma wpływ na stan zdrowia w przyszłości. 

Warto się sugerować starą, dobrą piramidą żywienia. Absolutną podstawą zdrowego stylu życia dzieci jest niezaprzeczalnie aktywność fizyczna. Zaraz później prawidłowe nawyki żywieniowe. W jadłospisie dzieci powinny się znaleźć: produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne, mięso oraz ryby, jaja, warzywa i owoce.

Przeważać powinny warzywa i owoce jako dodatek do każdego posiłku. Co do formy ich podania, mamy dowolność. Mogą być w formie całego produktu, rozdrobnione, jako mus czy też sok. Jeśli mowa o produktach zbożowych to wybierajmy pełnoziarniste. Są znacznie bogatsze w witaminy i składniki mineralne. Ponadto zawierają zdecydowanie więcej błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. 

U młodzieży wzrasta zapotrzebowanie na białko pełnowartościowe. Poza chudym mięsem, dobrym źródłem jest nabiał, w ilości 3-4 porcji dziennie. Warto sięgać po nabiał fermentowany – kefiry, maślanki czy jogurty, które są bogatym źródłem wapnia. Najistotniejszą zasadą dotyczącą tłuszczów jest to, aby tłuszcze zwierzęce zastępować roślinnymi. 

Te zalecenia nie odbiegają więc znacząco od rekomendacji dla osób dorosłych. Od rodziców wymagają jednak zwiększenia skupienia i poświęcenia, aby wpoić pociechom prawidłowe nawyki już na starcie. Łatwiejsza jest nauka nowych zasad, aniżeli ich korygowanie.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content