Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Dieta w okresie ciąży wpływa na stan i rozwój płodu, dlatego jest niezwykle ważna. Jakie składniki należy uzupełniać w tym szczególnym okresie i dlaczego? A czego panie spodziewające się dziecka powinny na talerzu unikać? Tym zagadnieniom poświęcone będzie pierwsze z cyklu bezpłatnych edukacyjnych porad zdrowotnych „Z dziennika profilaktyka”, organizowane przez Mościckie Centrum Medyczne. Odbędzie się ono 25 maja w Sali konferencyjnej na I piętrze MCM przy ulicy Kwiatkowskiego 15. Początek o godzinie 16:00. Zapisy w rejestracji i pod numerem telefonu 14 688 05 50. Cykl spotkań edukacyjnych odbywa się w partnerstwie z Narodowym Funduszem Zdrowia.  

Żywienie w ciąży budzi wiele wątpliwości. Chodzi głównie o to, jakie preparaty i w jakich dawkach stosować? Nad tematem czuwają eksperci, którzy wydają odpowiednie rekomendacje. Aby były one zgodne z aktualny stanem wiedzy co jakiś czas są aktualizowane. Obecnie obowiązuję rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z lipca 2020 roku. Zgodnie z nimi rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych przez kobiety w ciąży nie jest zalecane. Panie spodziewające się dziecka powinny natomiast uzupełniać: kwas foliowy, witaminę D, jod, kwasy omega oraz żelazo. Dlaczego właśnie te składniki wymagają suplementacji? W jaki sposób to robić w trosce o bezpieczeństwo własne i dziecka? Na te tematy będzie mówić w czasie spotkania dietetyczka Mościckiego Centrum Medycznego Aleksandra Padło.

Kobiety w ciąży, jako grupa ze szczególnymi potrzebami zdrowotnymi, powinny być jednym z głównych odbiorców edukacji zdrowotnej. Dlatego podczas spotkania zaplanowano także część związaną z przekazywaniem wiedzy. To od zachowań matki w okresie ciąży w znacznej mierze zależy, jaki będzie stan zdrowia dziecka po urodzeniu. Nieprawidłowy styl życia kobiety w ciąży może wpłynąć na słabszy rozwój maleństwa w okresie prenatalnym i niemowlęcym. Treści związane z edukacją przedstawi położna MCM Grażyna Jakubowska.

Inicjatywa organizacji spotkań edukacyjnych spotkała się z aprobatą Małopolskiego OW Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego pracownicy Funduszu przed wejściem na spotkanie będą kolportować materiały na temat profilaktyki chorób i promocji zdrowia. Przy okazji można będzie również wyrobić kartę EKUZ. To atrakcyjna propozycja, szczególnie przed wakacjami. Warto zadbać o posiadanie takiej karty, jeśli planujemy wyjazd za granicę. Karta EKUZ potwierdza, że mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są wśród nich kraje Unii Europejskiej, ale też Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia czy Islandia.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content