Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Lepsza opieka i skuteczniejsza edukacja. Takie korzyści płyną z wyboru położnej środowiskowej, która bezpłatnie opiekuje się kobietami w domu. Do zakresu jej obowiązków należy opieka nad paniami w każdym wieku. Dba o edukację i zdrowie zarówno nastolatek, jak i kobiet po menopauzie. Niezwykle ważną rolę odgrywa szczególnie w trakcie ciąży oraz po porodzie. Wykonuje wizyty patronażowe u noworodków, jak również zajmuje się kobietami po operacjach ginekologicznych oraz pobiera wymazy cytologiczne.

Aby skorzystać ze świadczeń Położnej POZ trzeba złożyć deklarację jej wyboru. W Mościckim Centrum Medycznym takie deklaracje można składać do położnej Grażyny Jakubowskiej. Więcej informacji można uzyskać telefonując pod numery 538-352-983 oraz stacjonarny 14 688 05 10. Decyzję o wyborze położnej można zmienić bezpłatnie 2 razy w ciągu roku i za każdy razem w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.

Wiele pań zgłasza się do położnej środowiskowej dopiero po porodzie, gdy obowiązkowe są wizyty patronażowe. Dzieje się tak, ponieważ nie wszyscy wiedzą, że każdej kobiecie ciężarnej przysługują także bezpłatne wizyty położnej w trakcie ciąży. Często prowadzący ciążę lekarz ginekolog kieruje kobietę ciężarną do położnej środowiskowej po 21. tygodniu ciąży. Od tego momentu przysługują przyszłej mamie bezpłatne wizyty położnej raz w tygodniu. Od 31. tygodnia do porodu liczba wizyt może się zwiększyć do dwóch tygodniowo. Do zakresu obowiązków położnej środowiskowej w czasie ciąży należy edukacja, która ma kobietę ciężarną przygotować ją do porodu i rodzicielstwa, a także omówienie kwestii połogu i karmienia piersią. Ponadto położna pomaga w rozpoznaniu problemów zdrowotnych a także planuje i realizuje świadczenia profilaktyczne. Położna może wykonywać badanie położnicze. Może też wykonywać z kobietą ciężarną ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, przygotowujące do porodu.

Położna środowiskowa opiekuje się dzieckiem do ukończenia przez niego 2. miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu. Taka opieka trwa do 42. dnia po porodzie. W tym czasie wykonuje od 4 do 6 wizyt patronażowych. Pierwsza z nich odbywa się zwykle do 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez kobietę i dziecko. Podczas wizyt patronażowych położna bada dziecko, wykonuje pomiary masy i długości ciała, obserwuje rozwój dziecka, a także pomaga kobiecie przystawiać noworodka do piersi. Ocenia również relacje rodziny z nowonarodzonym dzieckiem. Jej zadaniem jest też udzielenie rodzicom porad w zakresie szczepień ochronnych czy badań profilaktycznych. Ponadto położna środowiskowa może zdjąć kobiecie szwy, jeśli miało miejsce np. szycie krocza po porodzie.

Dodajmy, że w ostatnich latach wzrost znaczenia promocji zdrowia i zainteresowania wpływem środowiska na stan zdrowia, wzmocniły pozycję położnej środowiskowej w systemie ochrony zdrowia.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content