Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Choroby sercowo-naczyniowe pozostają najczęstszą przyczyną zgonów w kraju. Problemem jest szczególnie wysoka zachorowalność – o połowę większa niż na Zachodzie Europy. Ich szybką diagnozę umożliwia program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) realizowany przez Mościckie Centrum Medyczne. Mogą z niego bezpłatnie skorzystać pacjenci już od 35. roku życia. Tylko w tym roku zdecydowało się na to już ponad 150 osób. Aby zakwalifikować się do programu należy zatelefonować pod numer 14 688 05 88 lub do Rejestracji Ogólnej MCM. 

Do najczęściej występujących chorób układu krążenia należą: nadciśnienie tętnicze, przewlekła choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń krwionośnych, zaburzenia rytmu serca, niewydolność oraz zawał mięśnia sercowego, ale też zakrzepica żylna czy udar mózgu. Choroby te mogą się rozwijać w sposób skąpoobjawowy lub też całkowicie bezobjawowy przez wiele lat. Dlatego ważne jest regularne prowadzenie kontrolnych badań diagnostycznych. Pozwalają one na wykrycie schorzenia we wczesnym stadium i rozpoczęcie leczenia, zapobiegającego wystąpieniu zaawansowanej postaci choroby czy pojawieniu się komplikacji zdrowotnych.

Program jest skierowany do pacjentów, którzy w Mościckim Centrum Medycznym korzystają  z podstawowej opieki zdrowotnej.  Mogą z niego korzystać osoby w wieku od 35 do 65 lat. Warunkiem jest jednak, aby w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały one z badań w zakresie Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Postępowanie diagnostyczne rozpoczyna wypełnienie Karty Badania Profilaktycznego. Obejmuje ona takie informacje jak chorobowe obciążenia rodzinne, palenie papierosów, przyjmowanie leków czy wykonywanie ćwiczeń fizycznych, trwających powyżej pół godziny. Dokonywane są także pomiar ciśnienia tętniczego oraz badania biochemiczne: cholesterolu, trójglicerydów czy glukozy. Dokonywane są pomiary wzrostu, wagi i obwodu w pasie, co pozwala obliczyć wskaźnik masy ciała. Na podstawie wyników badań i wywiadu lekarz dokonuje oceny ryzyka chorób układu krążenia oraz formułuje zalecenia: edukację, dalszą diagnostykę lub leczenie w poradni specjalistycznej.

Dodajmy, że do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia należą: nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej i niska aktywność ruchowa. Możliwość rozwoju choroby zwiększają także: nadwaga, nieracjonalne odżywianie czy upośledzona tolerancja glukozy. Do czynników ryzyka zaliczane są też: nadmierny stres, wiek, płeć męska i obciążenia genetyczne.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content