Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Pomyśl o wątrobie, nim ona przypomni o sobie. W Polsce jest około miliona nosicieli wirusów zapalenia wątroby, którzy  przez lata mogą nie odczuwać istotnych dolegliwości. Wirusy tych chorób przenoszą się bardzo łatwo. Efektem ich aktywności może być po latach marskość wątroby oraz rak wątrobowokomórkowy. Aby diagnozować te zagrożenia i skutecznie je leczyć Mościckie Centrum Medyczne wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie realizuje Program profilaktyki nowotworów wątroby. Jego elementem są badania diagnostyczne, na które można się zapisać w Gabinecie Zabiegowym spółki, mieszącym się na parterze pod numerem 9 lub telefonując pod numer 14 688 05 52 od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 18:00.

Wirusy zapalenia wątroby typów B oraz C przenoszą się przez krew i inne płyny ustrojowe np. podczas kontaktów seksualnych. W grupie ryzyka są osoby, poddające się zabiegom, w trakcie których doszło do przerwania ciągłości tkanek. Dotyczy to zabiegów chirurgicznych, ale także kosmetycznych oraz wykonywania tatuażu. Ponadto ryzyko dotyczy osób, u których dokonano transfuzji krwi przed rokiem 1992 oraz pacjentów, którzy przebywali w szpitalu więcej niż 3 razy lub pobyt w takiej placówce trwał dłużej niż 10 dni. Zachorować mogą także osoby, które używały środków odurzających we wstrzyknięciu lub donosowo.  W walce z wirusowym zapaleniem wątroby typu B pomaga szczepionka, wprowadzona do obowiązkowego kalendarza szczepień w połowie lat 90. Trzy dawki preparatu dają odporność na całe życie.

Aby wykluczyć nosicielstwo wirusów konieczne jest poddanie się badaniom, które można wykonać w Mościckim Centrum Medycznym. W ramach pakietu diagnostycznego prócz wizyty u lekarza POZ przeprowadzane są także szybkie testy przesiewowe w kierunku zakażenia.  W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku. realizowane jest także badanie laboratoryjne. Szybkie wykrycie zakażenia umożliwia podjęcie leczenia, które w przypadku zapalenia typu C eliminuje wirusa, a w przypadku zapalenia typu B blokuje proces jego replikacji.

Projekt „Pomyśl o wątrobie, nim ona przypomni o sobie” ma także na celu także działania edukacyjne w zakresie zwiększenia rozpoznawalności i  świadomości występowania zakażeń wirusowego zaplenia wątroby. Jego realizację zaplanowano do czerwca 2023 roku lub do momentu przebadania określonej liczby osób.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content