Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Przed nami kolejna fala wakacyjnych upałów – czas kiedy częściej korzystamy z kąpieli słonecznych. Pamiętajmy jednak, że nadmierna ekspozycja na słońce może zagrażać zdrowiu.

Opalanie jest głównym czynnikiem ryzyka powstawania złośliwych nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego czerniaka. Dlatego specjaliści zachęcają do odpowiedzialnego korzystania ze słońca. Warto używać odzieży ochronnej, kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych oraz kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi. W praktyce nie powinniśmy używać kremów z filtrem SPF niższym niż 20.  Częste przebywanie na słońcu bez okularów z powłoką ochronną może być przyczyną zapalenia spojówek.

Opalanie mnoży liczbę komórek barwnikowych i powiększa znamiona na skórze. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinno być zwiększenie się liczby nowych znamion, jak też powiększenie się lub zmiana koloru i kształtu już istniejących. Dla własnego bezpieczeństwa warto pamiętać o konieczności przeprowadzanej raz w miesiącu samokontroli zmian na skórze. Nadmiar promieni słonecznych może też wywoływać alergie. Ważne podczas opalania jest picie dużych ilości wody.

Warto dodać, że racjonalnie dozowane kąpiele słoneczne mogą dawać korzyści. Umiarkowana opalenizna sprawia, że do organizmu trudniej przenikają chorobotwórcze bakterie. Światło słoneczne pomaga w zwalczaniu grzybów.  Podobnie jak wysiłek, słońce wpływa na zmniejszenie spoczynkowej częstotliwości akcji serca, przez co poprawia jego wydolność. Synchronizuje też pracę zegara biologicznego, który wpływa na wydzielanie hormonów, a więc także na układ odpornościowy.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content