Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

            Październik już od wielu lat jest szczególnym miesiącem dla kobiet, a mianowicie uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z okazji Różowego Października także specjaliści Mościckiego Centrum Medycznego pragną promować profilaktykę i czujność onkologiczną.

            Rak piersi jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet, powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Stanowi aż 23% wszystkich zachorowań na nowotwory, jakie rozpoznaje się u kobiet. Wczesne wykrycie, prawidłowe rozpoznanie i leczenie raka piersi są kluczem do uzyskiwania lepszych wyników zdrowotnych.

            Wśród czynników ryzyka zachorowania na raka piersi wyróżnia się :

  • wiek kobiet – liczba zachorowań zwiększa się po 35 r.ż., najwięcej zachorowań odnotowuje się w przedziale wiekowym 50 a 70 rokiem życia,
  • czynniki genetyczne – obecność zmutowanych genów BRCA 1 i BRCA2,
  • wpływ hormonów – zarówno tych związanych z naturalnym cyklem hormonalnym, jak i przyjmowanych z zewnątrz – hormonalne środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza,
  • czynniki znajdujące się w środowisku i w pożywieniu – wzrost raka piesi u kobiet spożywających więcej tłuszczów zwierzęcych oraz pijących alkohol, natomiast działanie ochronne może mieć spożywanie ubogotłuszczowych produktów mlecznych oraz pokarmów zawierających wapń i witaminę D,
  • otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza  równowagę hormonalną, w ten sposób sprzyjając rozwojowi raka piersi.

            Z myślą o wszystkich Paniach Mościckie Centrum Medyczne realizacje działania profilaktyczno-edukacyjno-informacyjne w zakresie profilaktyki raka piersi pn. SIŁA KOBIETY współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020.

W ramach programu profilaktyki raka piersi pn. Siła Kobiety dla Pań w wieku 50-69 lat realizowane są bezpłatne szkolenia edukacyjno–informacyjne prowadzone przez lekarza ginekologa i położną oraz bezpłatne spotkania informacyjne prowadzone prze technika elektroradiologii. W trakcie tych spotkań prowadzone są też działania edukacyjne w zakresie samobadania piersi z instruktażem na fantomach. W ramach projektu wykonywane są również badania mammograficzne dla Pań w wieku 50-69 lat, które finansowane są przez  Narodowy Funduszu Zdrowia.

            Trzeba pamiętać, że nie każdy guz w piersi to nowotwór złośliwy. U wielu kobiet pojawiają się łagodne zmiany, których przykładem są torbiele w piersiach lub włókniaki. Każda niepokojąca zmiana wymaga pilnej konsultacji onkologicznej lub ginekologicznej.

Mościckie Centrum Medyczne do końca roku 2022 będzie realizował bezpłatną mammografię piersi dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia. Dla pań, które zgłoszą się na badanie przeprowadzone zostanie bezpłatne spotkanie informacyjne, dodatkowy bonus – otrzymają broszurkę edukacyjno-informacyjną. Rak piersi to u kobiet jeden z najczęściej występujących nowotworów, ale wcześnie wykryty pozwala się wyleczyć.

            Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie profilaktyki raka piersi pn. Siła Kobiety mogą kontaktować się z Mościckim Centrum Medycznym sp. z o.o. ul. Kwiatkowskiego 15, I Piętro, 33-101 Tarnów, telefonicznie 146 88 05 63 lub 882 663 380 lub elektronicznie silakobiety@mcm.net.pl.

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content