Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Wśród niepokojących objawów, które spędzają sen z powiek rodzicom niemowląt jest asymetria ułożeniowa, która powoduje, że dziecko wygina ciało i  preferuję jedną ze stron podczas codziennej aktywności i snu.

Ma ona różne pochodzenie, może mieć związek z ułożeniem dziecka w łonie matki, wadą słuchu/ wzroku, niewłaściwą pielęgnacją np. noszeniem tylko na jednej ręce, kręczem karku lub bodźcowaniem dziecka tylko z jednej strony.  Ważny jest również materac na którym dziecko spędza większość swojego wczesnego życia, kluczowe jest, by miał odpowiednią twardość i nie posiadał zagłębień czy rowków.

Asymetria ułożeniowa objawia się dość wyraźnie i szybko poprzez:

– preferowanie tylko jednej ze stron

– trudnością w przekręcaniem główki na drugą stronę

– awersją do leżenia na brzuszku

– spłaszczeniem główki

Warto również wiedzieć, że specyficzna asymetryczna postawa dziecka do 3 miesiąca życia jest stanem fizjologicznym – jest to objaw odruchu pierwotnego ATOS. Dziecko przyjmuje „postawę szermierza” w odpowiedzi na ruch głowy.

Jeśli stan asymetrii przeciąga się powyżej 3-4 miesiąca, należy jak najszybciej udać się do fizjoterapeuty w celu dobrania odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, które pomogą zniwelować skutki nieprawidłowej postawy ciała. Jest to niezbędne, dziecko mogło nabywać kolejne kroki milowe w rozwoju ruchowym oraz by zapobiec późniejszym wadom postawy.

Stan symetrii w ciele dziecka jest podstawą do harmonijnego rozwoju dziecka, dlatego tak ważne jest by zawczasu wykryć nieprawidłowości i wyregulować opóźnienia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w każdy wtorek oraz w czwartek na prywatne konsultacje fizjoterapeutyczne dzieci. Więcej informacji w Rejestracji Prywatnej opieki Medycznej Mościckiego Centrum Medycznego oraz pod numerem telefonu 146-880-585.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content