Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Dziecko przychodząc na świat ma bardzo słabe mięśnie tułowia w przeciwieństwie do mięśni kończyn, stąd zaciśnięte piąstki. Ruchy dziecka są globalne, chaotyczne, to znaczy każdy ruch wpływa na reakcję całego ciała. W ciągu trzech miesięcy życia, napięcie w centralnej części ciała powinno wzrosnąć na tyle, by dziecko mogło osiągnąć symetrię ciała, stabilność tułowia w pozycji leżącej oraz umiejętność uniesienia kończyn w pozycji leżącej na plecach. Dzieje się to poprzez stopniową adaptację względem siły grawitacji przystosowanie się oraz dojrzewanie układu nerwowego. Dzięki czemu możliwe są pierwsze ruchy izolowane np. umiejętność wodzenia wzrokiem za przedmiotem lub sięganie ręką po zabawkę. Duża ilość diagnoz odnośnie zaburzeń w napięciu mięśniowym ma miejsce właśnie w 3 miesiącu życia. Część niemowląt ma zbyt małą stabilność w centrum ciała, co objawia się wzmożonym napięciem w obrębie kończyn, jest to rodzaj kompensacji i dążenie do ustabilizowania swojej pozycji. I tu pojawia się pytanie – skąd to się bierze?

Najczęściej z nieświadomości rodziców. Sposoby pielęgnacji, noszenia, podnoszenia maluszka mogą sprawić, że niestety trochę przyczynimy się do takiego stanu rzeczy.

Podstawowa sprawa to właściwa pielęgnacja, unikanie noszenia dziecka w pozycji spionizowanej, przodem do siebie, podpieranie miednicy i ewentualnie ćwiczenia.

Świadomi oraz rzetelni rodzice, którzy będą w stanie zrezygnować ze złych nawyków i poświęcą trochę czasu na codzienne ćwiczenia, gwarantują harmonijny rozwój swojego dziecka.

Jeśli do tej pory dziecko np. było niespokojne, płakało, prężyło się, sprawiało wiele problemów z codzienną pielęgnacją, ubieraniem, a dzięki odpowiedniej terapii wszystko znika, to jest niewątpliwy sukces i powód do dumy.

Zwróćmy szczególną uwagę na umiejętności ruchowe dziecka w 3 miesiącu życia, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub coś nas niepokoi, warto wybrać się na konsultacje do fizjoterapeuty. Czasem niewielka zmiana w sposobie pielęgnacji wystarczy, by oszczędzić sobie zmartwień, a dziecku zapewnić najlepszy możliwy start w rozwoju psychomotorycznym.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w każdy wtorek oraz w czwartek na prywatne konsultacje fizjoterapeutyczne dzieci. Więcej informacji w Rejestracji Prywatnej opieki Medycznej Mościckiego Centrum Medycznego oraz pod numerem telefonu 146-880-585.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content