plakatMCM zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań w zakresie profilaktycznych programów zdrowotnych. W ramach kontraktu z NFZ placówka prowadzić będzie program zdrowotny w zakresie programu profilaktyki raka piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie.

Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat które:

– nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat
– otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w roku poprzednim pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach, a nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.

Celem realizacji programu jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągalnego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka sutka i wprowadzenie na terenie całego kraju zasad postępowania diagnostycznego.

Główne czynniki ryzyka raka piersi:

– Wiek 50-69
– Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą)
– Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
– Wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia
– Późna menopauza po 55 roku życia
– Urodzenie dziecka po 35 roku życia
– Bezdzietność
– Poprzednie leczenie z powodu raka piersi
– Leczenie z powodu innych schorzeń piersi

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Na czym polega badanie mammograficzne?

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi. To nic innego jak zdjęcie rentgenowskie. Badania wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. Mammografia jest najlepszą metodą wykrywania zmian w piersi.

W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa.

ZYSKAJ SPOKÓJ! SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEGO BADANIA

Pracownia Mammograficzna
ul. Kwiatkowskiego 15, 33-101 Tarnów

godziny pracy rejestracji:
poniedziałek-piątek 7:30 – 17:00
Tel.: (14) 688 05 63

Realizatorem programu jest Narodowy Fundusz Zdrowia